Google’a tekel davası geliyor

0

Apple’a AppStore’daki fahiş %30’luk komisyonu nedeniyle açılan davanın bir benzeri Google için de açılabilir. Ancak bu sefer dava edenler, bizzat devlet kurumları olacak.

Haraç gibi komisyon şikayeti

ABD’den gelen bilgilere göre en az üç eyalette savcılar, Google’ın fahiş komisyon oranını zorlaması ve Google Play üzerinden dayattığı şartlar nedeniyle anti tekel yasalarını çiğnediğine dair soruşturma yürüyor. Bu soruşturmaların da davaya dönüşmesi bekleniyor.

Utah, North Carolina ve New York’taki savcıların, kısa süre içinde davaları açacağı da vurgulanıyor. Buna karşılık Google’ın da Apple gibi, davadan kaçınmak için, bazı şartlar halinde komisyonun %15’e düşeceğini açıklaması bekleniyor. Şimdilik, uygulama içi aboneliklerde, ilk yıldan sonraki aboneilkler için %15 komisyon alınıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>