Gratis ile ilgili kişisel veri ihlali bildirimi

0

Şirket 2 binden fazla müşterisinin verilerinin çalındığını açıklandı

Kişisel bakım marketi Gratis 2 binden fazla müşterisinin verilerinin çalındığını açıkladı. Şirketin Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na (KVKK) yaptığı açıklamaya göre, 2 bin 92 müşterisinin kimlik, iletişim ve müşteri işlem verilerinin çalındığı bildirildi.

Kimliği belirsiz bir şahıs tarafından gönderilen e-postayla ortaya çıktı

Gratis’in KVKK’da paylaştığı verilere göre, ihlalin 4-6  Mart arasında gerçekleşti ve ihlal 6 Mart’ta şirket tarafından belirlendi. Açıklamada, “06.03.2020 tarihinde Şirket e-posta adresine kimliği belirsiz bir şahıstan Şirket web sitesi üyelerinin e-posta adresinin/şifrelerinin ele geçirildiğine dair bir elektronik posta geldiği” ifade edildi. Bunun ardından ise şirket dışı kaynaklardan elde edilen e-posta adresleri/şifreler ile şirkete ait Gratis.com sitesine birden fazla IP’den giriş denemeleri yapıldığı ortaya çıktı. Her başarısız denemeden sonra bir başka elektronik e-posta/şifre denemesi yapıldığı ve bu yolla 2 bin 92 site kullanıcısının site hesaplarının şifrelerini doğruladıkları belirlendi. İhlalden etkilenen kişisel verilerin de  kimlik, iletişim ve müşteri işlem verileri olduğu paylaşıldı. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>