Techinside Google News
Techinside Google News

Güney Avustralya eyaleti güneş enerjisi rekoru kırdı

Güney Avustralya eyaleti güneş enerjisi alanında yeni bir rekora imza attı. Eyaletin enerji ihtiyacı 0 güneş enerjisinden sağlandı.
- Advertisement -

Güney Avustralya eyaleti güneş enerjisi alanında yeni bir rekora imza attı. Eyaletin enerji ihtiyacı %100 güneş enerjisinden sağlandı.

Güney Avustralya eyaleti güneş enerjisi ile rekor kırdı

1.6 milyonluk nüfusu ile Avustralya’nın en kalabalık eyaletleri arasında yer alan Güney Avustralya eyaleti, yenilenebilir enerji alanındaki başarısıyla da ön plana çıkıyor. Eyalette, 11 Ekim tarihinde bir rekor kırıldığı açıklandı.

Bu tarihte saat 12:00-13:00 aralığında eyaletin tüm elektrik enerjisi ihtiyacının güneş enerjisinden sağlandığı duyuruldu. Bu alanda bir rekora imza atan eyalette, neredeyse her üç evden birinin çatı tipi güneş enerjisi sistemine sahip olması, bu başarıda büyük bir paya sahip oldu.

Güneş panelleriyle birlikte şebekeye 992 MW’lık bir güç sağlandı. Yapılan açıklamada, bölgede 288 bin adet çatı üstü güneş panelinin kurulu olduğu, önümüzdeki 14 aylık süreçte ise 36 bin adet kurulumun daha yapılacağı belirtiliyor. Eğer bu kurulum da gerçekleşirse, uzun vadede elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 100’lük bir kısmı güneş enerjisiyle sağlanabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir