Güvenlik robotu saldırıya uğradı

0

güvenlik robotu

ABD’de güvenlik robotu saldırıya uğradı. Polis ekipleri, robota saldıran kişinin tespit edilmesi ve cezalandırılması için çalışmalara başladı.

ABD’de güvenlik robotu gündemde

Harvard’da meydana gelen olayda, Knightscope K5 model robot kimliği henüz bilinmeyen bir kişi tarafından saldırıya uğradı. Güvenliği sağlamakla görevli olan robot, bu kişi tarafından tekme atılarak düşürüldü. Yetkililerin verdiği bilgiye göre robotta bazı hasarlar da meydana geldi.

Robotun saldırıya uğramadan önce çektiği görüntüleri inceleyen araştırmacılar, ilgili kişinin görüntülerine ulaştı. Knightscope’un web sitesinde de paylaşılan görüntüler, polis ekipleriyle de paylaşıldı. Şimdi ise bu kişinin kimliğinin tespit edilmesi ve robota saldırdığı için cezalandırılması bekleniyor. Böylelikle son dönemde robotlara karşı yapılan fiziksel saldırıların da engellenmesi hedefleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>