Robotlar çocuk yetiştirebilir mi?

0

Robotlar çocuk

Gelecek ön görüleriyle bilinen John C. Havens, ‘Robotlar çocuk yetiştirebilir mi?’ sorusuna değiniyor. Geleceği, robotların yetiştirdiği çocuklar şekillendirecek.

Robotlar çocuk bakıcılığı yapacak

Robotların artık hayatımızın her alanına etki etmeye başladığı tartışılmaz bir gerçek. Genellikle iş süreçlerine etkileriyle ele alınan robotlar, aile hayatımızda bile önemli dönüşümlere neden olabilecek etkilere sahip. Gelecek ön görüleriyle tanınan Havens, robotların bizi işsiz bırakıp bırakmayacağını tartıştığımızı ancak ebeveynlik rolüne etkilerinin hiç ele alınmadığını söylüyor.

Çocukların Alexa gibi sesli asistanlarla güçlü bağlar kurabildiğini söyleyen Havens, akıllı asistanların ve robotların çocuk bakımında önemli rol oynayabileceğini vurguluyor. Çocukların asistanlarla kuracakları güçlü bağlar, ebeveynlik tanımının ciddi anlamda dönüşmesine neden olabilir.

Havens’a göre bu dönüşümün olumlu olumsuz yönlerini tüm detaylarıyla araştırmak ve tartışmak gerekiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>