GWI: Mobil reklamlar hedef kitleyi ıskalıyor

0

Akıllı telefon ve tabletlerinde mobil reklam engelleme uygulaması (adblocker) kullananlar, büyük oranda reklamların kendileriyle ilgili olmadığını belirtiyor. Global Web Index şirketinin mobil reklam engelleyici kullanan 16 ila 64 yaş aralığındaki kullanıcı kitlesi ile gerçekleştirdiği ankette basit bir soru soruldu: “İnternet kullanırken reklamları engellemenizin esas sebebi nedir?”

Bugüne kadar genellikle pil ömrü veya mobil internet kotası aşımı gibi kaygılarla ilişkilendirilen mobil reklam engelliyicilerin kullanım sebebi, GWI araştırmasına göre bir hayli farklı. Ankete katılan mobil kullanıcıların neredeyse yarısı, engelleme sebebi olarak çok fazla reklam olmasını ve bunların kendi ilgi alanına girmemesini gösteriyor.

Hemen ardından yüzde 44 oranında reklamların küçük ekranda çok fazla yer kaplayarak kullanıcı deneyimini öldürmesi ve “internette çok fazla reklam var” yanıtı geliyor. Sayfa yükleme sürelerinin hızlanmasını isteyen kullanıcılar yüzde 35 oranında iken, mobil internet kotasını düşünenler de aynı oranda seyrediyor.

gwi mobil reklam engelleme araştırması

Mobil reklam engelleme trendi büyüyor

Online gizliliğinden endişe edenler ve “reklamlardan her yerde rahatsız olurum, ister TV olsun ister internet” diyenler yüzde 32 oranına sahip. Pil ömrünü artırmak ise anket katılımcıları için yüzde 30 ile en sonda yer alan faktör olarak dikkat çekiyor.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan GWI analistleri, bu verilerin geleneksel kabul olan “pil ömrü ve mobil kota” mitini yıktığını belirtirken, “Elbette bu faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor, çünkü tüm yaş gruplarında yüzde 30’luk oran tutarlılık gösteriyor. Ancak mobil reklam engelleyici kullananların asıl gerekçesinin reklam yoğunluğu olduğunu açıkça görebiliyoruz. Sektörün nicelik yerine niteliğe odaklanması gerektiği ortada” ifadesini kullanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>