Hacker konferansına katıldılar işten atıldılar

1

Kurumsal yazılım hizmetleri sunan Salesforce’un iki önemli mühendisi, ünlü hacker konferansı Defcon’a katılarak bir sunum yapmalarının hemen ertesinde işten atıldılar.

Salesforce’un, saldırgan güvenlik sistemleri biriminin yöneticilerinden olan iki yazılım mühendisi,  Josh “FuzzyNop” Schwartz ve John Cramb, Defcon konferasında şirketlerin güvenlik sistemlerinin test edilmesi için geliştirdikleri açık kaynak kodlu bir saldırı yazılımını tanıttılar.

Meatpistol isimli saldırı yazılımları, hacker’ların bir şirkete saldırırken kullandıkları yöntemlerin tümüne hakim ve güçlü bir hacker aracı olarak geliştirilmiş ve konferanstaki açıklamaya göre güçlü yetenekleri ile Salesforce’un pek çok sistemini çökerterek Schwartz ve Cramb’ın sistemlere sızmasını sağladı.

Ancak bu aracı açık kaynak koduyla herkese açan Schwartz ve Cramb sunumlarını bitirip sahneden indikten sonra, işten atıldıklarını öğrendiler.

Peki ne oldu? Schwartz ve Cramb neden işten atıldı?

Schwartz ve Cramb’ın açıklamasına göre, iki mühendis bu sunumu yapmak için Salesforce yönetiminden haftalar önce izin almışlardı. Ancak, sunumun başlamasına dakikalar kala Salesforce yönetimi fikir değiştirerek iki mühendisini arayarak sunumdan çekilmelerini istemeye karar verdi. Ne var ki, sahneye çıkmaya hazırlanan iki mühendis telefonlarını kapatmışlardı ve sunum bitmeden iki mühendise ulaşmak mümkün olmadı. Bu sırada, Salesforce’un medyaya duyurmak istemediği ve halka açmak istemediği çok tehlikeli bir hack aracı da dünyaya açılmış oldu.

Salesforce şu anda Meatpistol’e erişimi durdurmuş durumda ancak Defcon’a katılan sayısız hacker araca çoktan ulaşmış durumdalar.

Salesforce şimdilik konuyla ilgili açıklama yapmıyor. İşten atılan iki mühendis de sessizliğe bürünmüş durumdalar.

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>