Hacker’lar yeni kurulan sunuculara saldırıyor

0

Dijital saldırganların, güvenlik önlemleri sıkıca alınmış sunucular yerine, yeni kurulan ve internete bağlanan sunuculara saldırmayı tercih ettikleri anlaşıldı.

Güvenlik firması Cyber Reason’ın araştırmasına göre, bir sunucu hayata geçtikten sonra yaklaşık bir saat içinde saldırıya uğruyor. Bu süre içinde güvenlik yazılımlarını kurmamışsa, hacker’lar sunucuya zararlı yazılımlarını yerleştirmeyi başarıyorlar.

Hacker’lar bu amaçla otomatik saldırı botlarıyla interneti tarayarak, yeni açılan sunucuları tespit etmeye çalışıyorlar. Botlar yeni sunucuyu tespit ettiği anda saldırıyı başlatıyorlar. Dolayısıyla güvenlik uzmanları yeni bir sunucu kurarken, güvenlik önlemlerini en başta kurmanın gerekliliğine dikkat çekiyorlar. Sunucu henüz içinde önemli veriler barındırmıyor olsa bile hacker’lar onu ele geçirmek için acele ediyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>