Hangi kuşak videoyu hangi cihazdan izliyor?

0

video-tablet-mobil-seyret copyTV programlarını izleyebilmek için destek sunan cihazlar son zamanlarda yükseliş gösterdi. Basit cihazlardan akıllı TV’lere ve daha pek çok platforma yayılan izleme seçeneklerinin başında ise Nielsen’ın Digital Landscape Survey adlı araştırmasına göre televizyonlar bulunuyor. 10 dakika veya altında süreye sahip video içerikler genellikle bilgisayar, tablet ve telefonlardan izlenirken, diğer içerikler için ağırlıklı olarak TV tercih ediliyor.

Beklenileceği gibi seyir için TV kullanan kesim ağırlıklı olarak daha yüksek yaşlara sahip gruplardan oluşuyor. Genç kesim ise bilgisayar ya da mobil telefonları seçiyor. Z jenerasyonu ve milenyum kuşağı katılımcılarının yüzde 42’si (her biri için) video programları bilgisayarda izlerken, ikinci dünya savaşı sonrası doğan Baby Boomer kuşağı yüzde 25 ve 1920 – 1945 arası doğan “Sessiz Kuşak” ise yüzde 15 seviyesinde kalıyor.

Milenyum ve Z jenerasyonu katılımcıları (yüzde 22 ve yüzde 20) mobil telefon derken, bu oran X jenerasyonu (Baby Boomer sonrası dönemde 1980’e kadar doğanlar) için yüzde 14, Baby Boomer için yüzde 6 ve Sessiz Kuşak için de yüzde 2 olarak görülüyor. Tablet kullanımı Milenyum ve X jenerasyonu için yüzde 16 ve 15 seviyesindeyken, Z jenerasyonu yüzde 12, Baby Boomer yüzde 8 ve Sessiz Kuşak’ın yüzde 4’ü video için tablet diyor.

TV’ler asıl tercih olarak kalırken, dış mekanlarda akıllı telefonlar öne çıkıyor. Ancak bulunduğunuz yer, ne yaptığınız ve kimle olduğunuz da tercih konusunda önem taşıyor. Örneğin evde yalnızken TV izleyenler yüzde 63 iken, bilgisayarı seçenler yüzde 56 olarak öne çıkıyor. Ayrıca bu grubun yüzde 34’ü mobil telefon ve yüzde 22’si de tabletleri yalnızken video için kullandığını söylüyor.

Araştırma 60 ayrı ülkede gerçekleşmiş ve online katılımlar sayesinde neticelere ulaşılmış. Bir başka deyişle bu değerler internet kullanan izleyicilerin sunduğu veriler olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>