Havada drone yakalama testleri devam ediyor

0

Havada drone yakalama

DARPA tarafından yapılan çalışmayla, havada drone yakalama testleri yapılıyor. Bir sonraki testlerde başarılı sonuç alınması bekleniyor.

Havada drone yakalama testleri

Drone geliştirme çalışmalarında rekabet gün geçtikçe artarken, savunma sanayi kuruluşları drone’lara nasıl önlem alacakları üzerinde de çalışıyor. Bunun için çeşitli imha ve yakalama sistemleri geliştiriliyor.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı olan DARPA, bu alanda önemli çalışmalara imza atıyor. DARPA, Gremlins projesi kapsamında yeni testler gerçekleştirdi. Yapıla testlerde üç adet GAV drone ile 9 farklı uçuş yapıldı. Drone yakalama çalışmalarında 9 uçuşta da başarısız olundu.

Ancak DARPA’nın sisteminin santimetrelerle başarısız olduğu belirtildi. Gremlins projesinin başındaki isim olan Scott Wierzbanowski, bir sonraki testlerde başarılı sonuçlar elde edeceklerinden emin olduklarını söyledi. Projenin başarılı olup olmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Gremlins projesi, özellikle de savunma sanayi kuruluşları için büyük bir öneme sahip. Testler başarılıyla gerçekleşirse, Gremlins  projesi vakit kaybetmeden kullanıma geçebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>