Techinside Google News
Techinside Google News

Havadan elektrik üreten cihaz geliştirildi

Massachusetts Üniversitesi havadan elektrik üreten cihaz geliştirdi. İnsan saç telinden daha küçük bir açıklıkta elektrik üretimi yapılıyor.

Massachusetts Üniversitesi havadan elektrik üreten cihaz geliştirdi. İnsan saç telinden daha küçük bir açıklıkta elektrik üretimi yapılıyor.

Küçük yapıdaki bu cihaz, bulutların şimşeklerde gördüğümüz elektriği üretmesine benzer bir şekilde havadan elektrik üretiyor. Massachusetts Üniversitesi, Amherst’ten yapılan açıklamaya göre, insan saçı genişliğinin binde birinden daha ince olan, çapı 100 nanometreden daha küçük olan küçük deliklerle kaplanması gereken iki elektrot ve ince bir malzeme tabakası içeriyor.

- Advertisement -

Cihaz prototip aşamasında

Su molekülleri bir üst hazneden bir alt hazneye cihazdan geçerken, küçük deliklerin kenarlarına çarparak katmanlı hazneler arasında bir elektrik yükü dengesizliği oluşturuyor. Aslında, cihazın bir pil gibi çalışmasını sağlıyor. Tüm süreç, Inverse’ten Molly Glick’e göre şimşek şeklinde gördüğümüz bulutların elektrik üretme biçimine benziyor.

Makalenin ortak yazarı ve Massachusetts Üniversitesi, Amherst’te elektrik mühendisi olan Jun Yao: “İcat ettiğimiz şeyin küçük ölçekli, insan yapımı bir bulut gibi olduğunu hayal edebilirsiniz” dedi .

Vice’tan Becky Ferreira, şu anda tırnak büyüklüğündeki cihazın yalnızca bir voltun bir kısmına eşdeğer sürekli elektrik üretebildiğini belirtiyor. Ancak araştırmacılar, bunun bir gün pratik ve sürdürülebilir bir güç kaynağı haline gelebileceğini umuyor.

Yao: “Tüm Dünya kalın bir nem tabakasıyla kaplı. Muazzam bir temiz enerji kaynağı. Bu, onu kullanmanın sadece başlangıcı” diyor. Araştırmaya katkıda bulunmayan Rice Üniversitesi’nden bir kimyager olan James Tour, bulgunun dikkate değer olduğunu ve “muazzam bir etkiye” sahip olabileceğini söyledi. Ardından, araştırmacılar daha fazla enerji üretmek için cihazları üst üste istiflemeyi denemek istiyor. Jeneratörlerin rüzgar ve güneş gibi yerleşik temiz enerji kaynaklarıyla rekabet edip edemeyeceği henüz net değil, ancak ekip, her türlü ortamda elektroniğe güç sağlamalarını öngörüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir