Havalimanları batma tehlikesiyle karşı karşıya

0

havalimanları batma tehlikesi

Avupa’da yaklaşık 200’e yakın havalimanı maddi anlamda çok zor durumda kaldı. Bu havalimanları batma tehlikesiyle karşı karşıya.

Koronavirüs nedeniyle havalimanları batma tehlikesi geçiriyor

Koronavirüs salgını, en çok daha havacılık sektörünü etkiledi. Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlar, geçen senelerle kıyaslandığında neredeyse tüm dünyada durma noktasına geldi. Bu durum havalimanlarını maddi yönden bir hayli olumsu etkiledi.

ACI Europe (Uluslararası Havalimanları Konseyi Avrupa Birimi) tarafından açıklanan istatistiklere göre, Avrupa’da 193 havalimanı batma tehlikesi geçiriyor. 277 bin kişiye iş imkanı sunan ve Avrupa’da GYİH’a 12.4 milyar Euro katkı sağlayan bu havalimanlarının yaşadığı zorlu süreç, ülkelerin ekonomisine de olumsuz yansıyor.

ACI Europe’da genel müdür pozisyonunda görev yapan Oliver Jankovec, yayınlanan rakamların bir hayli olumsuz tablo çizdiğini söylüyor. Jankovec’e göre havalimanları için içinde bulunduğumu 8. Aydaki krizde, birçok havalimanı operasyonel maliyetlerini karşılamak da bile zorlanıyor. Hatta bu havalimanları açık kalabilmek için ellerinde nakit parayı harcıyor

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>