Havalimanlarında yüz tanıma teknolojilerinin güvenliği ve kullanımı!

0

yüz tanıma teknolojileri

Havalimanlarında günlük olarak, milyonlarca insan bulunuyor. Bu sebeple, bunların takibini yapmak da zor olabiliyor. Bu bağlamda güvenliğin, yapay zeka destekli yüz tanıma sistemleriyle sağlanması, hem hızlı ve kolay bir şekilde kimlik denetiminin gerçekleştirilmesi hem de olası suçlara karşı caydırma oluşturulması açısından pek çok yarar sağlıyor. Biz de sizler için havalimanlarında  kullanılan yüz tanıma teknolojileri güvenliği ve kullanımı hakkındaki detayları sizlere aktarıyoruz.

Yüz tanıma teknolojileri güvenliği ve kullanımı

Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji uzmanları, havalimanlarının güvenliği için yüz tanıma teknolojilerinin sunduğu 5 avantajı paylaşıyor.

Havalimanlarında Yüz Tanıma Teknolojilerini Kullanmanın 5 Faydası

1. Makine öğrenimi yapay zekayla entegre edilerek oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor. 

Makine öğrenimi ve yapay zekanın modern yüz tanıma teknolojisine katılması, yüz tanıma teknolojilerini daha da etkili hale getiriyor. Makine öğrenimi teknolojileri ile algoritmalar kandırılması daha zor hale gelir ve karşılaşılan veriler hem hız hem yeterlilik açısından en az birkaç kat daha doğru değerlendiriliyor. Biyometrik sistemler, yapay zekayla iç içe çalıştırılınca sonuçlar güvenlik endişelerini de ortadan kaldırıyor.yüz tanıma

2. İnsanlardan kaynaklanan hatalar ortadan kalkıyor.

Havalimanlarında yüz tanıma teknolojilerini kullanmak, insan hatalarını ortadan kaldırabiliyor. Birçok uçuşun ve yolcunun olduğu havalimanlarında bu tarz bir teknolojiyi kullanmak, güvenliği tam olarak sağlamak için şart. Ayrıca bir sahte nüfus cüzdanını ya da pasaportu kolayca fark etmek genelde yıllar boyu deneyim gerektiriyor. Görevlilerin en minik detayları bile fark etmesini beklemek yerine en yüksek teknolojiye sahip cihazları kullanmak hem kontrol için zaman kazandıracak hem de hataları azaltarak havalimanının güvenlik seviyesini artıracak.

3. Yüz tanıma teknolojileri ileri eşleştirme tekniklerinden faydalanarak fazla müdahale ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 

Yüz tanıma teknolojilerinde, kimliğini ya da pasaportunu veren kişinin gerçekten de kimlik fotoğrafındaki kişi olup olmadığına dair genelde eşleştirmeye dayalı bir mantık uygulanıyor. Eşleştirme sistemiyle kimliklerin ya da pasaportların doğruluğunu ispatlamak, geleneksel yöntemlerin gerektirdiği fazladan çalışan müdahalesini de ortadan kaldırıyor.

4. Yüz tanıma sistemi, altyapı yatırımı sağlandığında gelecekteki ihtiyaçları karşılamaya hazır.

Güvenlikte geleceğin anahtarı olarak düşünülebilecek dijital kimliklere daha fazla yatırım sağlandıkça kimlik doğrulama işlemleri kolaylaşacak. Bununla birlikte, geleneksel kimlikler arka planda kalacak. Bu nedenle havalimanlarının şimdiden bu teknolojiyi kullanması, sektörü geleceğe yönelik hazırlayacak. Bu da güvenlik ile verimi artıracak.

5. Yüz tanıma teknolojileri, eski yöntemlerin işlevsizliğini geçmişte bırakıyor. 

Günümüzün teknolojik belge okuyucuları, kimlik kontrolü alanında bundan çok daha fazlasını başarmada yetkin olabiliyor. Teknolojik belge okuyucuları, kimlik ve pasaportların üzerindeki güvenlik işaretlerini de kontrol ederek uyguladıkları ileri düzey algoritmalarla tüm detayları içeren bir inceleme gerçekleştiriyor ve sahteciliği çok daha kolay ve hızlı şekilde açığa çıkarıyor. Ayrıca tek başına klasik güvenlik kameralarına da güvenilemez çünkü kameralar, kişilerin hareketlerini takip ederken maalesef genelde rastgele bir şekilde çekim yaptıklarından dolayı sistematik bir inceleme sunamaz. Bu nedenle havalimanı çalışanları da fazladan çalıştıkları halde güvenliği oluşturmada etkisiz kalırlar.

Öte yandan, 7/24 çalışabilen, gerçek zamanlı takip ve gerektiği zamanda alarm veren bir yüz tanıma sistemi ise suç oranını azaltabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>