Havayolları 5G ile neden mücadele ediyor?

0

Havayolları 5G

AT&T ve Verizon tarafından C-Band frekanslarının etkinleştirilmesi, artık milyonlarca kişi için geliştirilmiş 5G ağlarının mevcut olduğu anlamına geliyor. Uzun süredir beklenen dağıtım ABD’de 19 Ocak’ta başladı. Ancak bu dağıtımda bir uyarı yapıldı: Her iki şirket de Federal Havacılık İdaresi’nin ve birden fazla havayolunun havayolu radyo altimetrelerini etkileyen 5G tekrarlayıcılardan gelen parazit konusundaki eleştirilerinin ardından belirli havaalanları yakınlarındaki 5G ağları için planlarını geçici olarak geri çekti.

AT&T ve Verizon’un C-Band frekansları temel olarak 3,7 ila 3,98 GHz aralığındadır. Havayolları, bu orta bant dalgalarının, pilotların uçakların yerden ne kadar uzakta olduğunu bilmek için kullandıkları radyo altimetrelerini etkileyebileceğinden endişe ediyor. United Airlines’ın yakın tarihli bir açıklaması, “pistlerin yanına yerleştirildiğinde, 5G sinyalleri, pilotların sert havalarda kalkış ve iniş için güvendiği temel güvenlik ekipmanlarına müdahale edebilir” diyor.

5G’nin kullanıma sunulmasından iki gün önce, Airlines for America ticaret örgütü, büyük havayolu CEO’ları tarafından imzalanmış bir bildiriyi ABD Ulaştırma Bakanlığı sekreteri Pete Buttigieg ve diğerlerine göndererek, onları havalimanlarının 2 mil yakınında 5G uygulamasını müdahale etmeye ve durdurmaya çağırdı. Dolayısıyla havayollarında 5G’nin aktif olarak kullanılabilmesi için açığa kavuşması gereken önemli endişeler var.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>