Havayolu şirketleri kabinde elektronik cihaz yasağını böyle delecek

0

THY dahil olmak üzere Müslüman ülkelerin havayolu şirketlerinden ve hava limanlarından ABD ve İngiltere’ye yapılan direkt uçuşlarda kabinde telefondan büyük elektronik cihazların taşınmasını yasaklayan karara tepkiler sürerken, bazı havayolu şirketleri yasağı delecek yan uygulamalar geliştirmek için düğmeye bastılar.

THY, ABD ve İngiltere uçuşlarında yolcu koltuklarına tablet yerleştirmek ve tüm yolculara ücretsiz internet sağlamak üzere çalışmaya başladı THY böylece 10 saati aşabilen uzun uçuşlar sırasında yolcuların sıkılmalarını engelleyerek müşteri kaybının önüne geçmeye çalışıyor.

Peki ya laptoplar?

Öte yandan, uzun yolculuklar sırasında çalışmak isteyen iş adamları için çok önemli olan laptoplar için henüz bir çözüm bulunmuyor. Havayolu şirketlerinin çözümü daha çok yolculuk sırasında eğlenmek, video izlemek, web’de sörf yapmak isteyen kitleyi hedef alıyor. Tabletler aynı zamanda e-maillerin okunmasına da yardımcı olabilecek ancak ofis uygulamalarının çalıştırılması konusunda çok başarılı olmayan tabletlerin iş adamlarının sorununu çözemeyeceği düşünülüyor.

Emirates ise ABD ve İngiltere’ye giden yolcuları için farklı bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Buna göre, ABD uçuşlarında Emirates ile aktarma yapacak yolculara ilk uçuşlarında elektronik cihaz yasağı uygulanmayacak. Örneğin, Hindistan’dan kalkıp Dubai bağlantısı ile ABD’ye uçacak yolcular Hindistan-Dubai uçuşu sırasında cihazlarını kabine alabilecekler. Dubai’den sonra ABD’ye devam ederken ise elektronik cihazlar uçak bagajına alınacak. Ayrıca Emirates de THY gibi, tüm yolcularına ücretsiz internet sağlayarak, telefon üzerinden sörf yapmalarına imkan tanıyacak.

Yine de tüm bu çözümler sorunu tam olarak çözmekten uzak görünüyor. Öte yandan, güvenlik gerekçesi ile alındığı öne sürülen yasağı, saldırı gerçekleştirmek isteyen teröristlerin sadece havayolunu değiştirmesine neden olacağını hatırlatarak eleştirenlerin sayısı da hızla artıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>