Helsinki’de sokaklar WiFi ile daha hızlı

0

Yolunuz Finlandiya’ya ve Helsinki’ye düşerse nerede kablosuz internet bulabileceğinize dair bir sıkıntıyla karşılaşmayacaksınız. Çünkü kurulan güçlü iletişim altyapısı sayesinde neredeyse her caddede, üstelik evlerde kullanılandan daha hızlı bir şekilde internete bağlanabiliyorsunuz.

Yapılan testlerde ücretsiz olarak sunulan kablosuz internetin yüksek hızlara çıktığı da kanıtlanmış durumda. Download için ulaşılan hız 24 Mbps‘e ulaşırken, upload hızları da gayet iyi: 21.80 Mbps…

Helsinki'de ücretsiz kablosuz internet bulunan alanları harita üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz.
Helsinki’de ücretsiz kablosuz internet bulunan alanlar

Diğer yandan, bu avantajdan faydalanmak isteyenlerin herhangi bir kişisel bilgi vermediğini de ekleyelim. Ne e-posta adresi, ne kullanıcı adı ne de kimlik bilgileri talep edilmiyor. Kullanıcılardan istenen yalnızca bu ağın herkese açık bir ağ olması nedeniyle yeterince güvenilir olmadığını bildiklerine dair bir onay.

Ücretsiz sunulan kablosuz internetin maliyeti Helsinki yönetimi tarafından karşılanıyor. Yönetim, bunun için kullanılan veri miktarı doğrultusunda mobil operatörlere belirli bir ücret ödüyor. Aslında bunun ciddi bir maliyet oluşturma olasılığı yüksek. Çünkü Fin kullanıcılar aylık 50 GB ile Avrupa’nın en fazla mobil veri tüketen grubu. İkinci sıradaki Estonya’ya göre yüzde 25 daha fazla veri tüketen Helsinki sakinleri, Avrupa ortalamasının ise 10 kat üzerinde yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>