Hindistan elektrikli otomobillere geçiyor

0

Dünyanın en hızlı büyüyen otomobil pazarlarından biri olan Hindistan’da hükumet ülkenin benzinli ve dizel otomobil çöplüğüne dönüşmesini engellemek için radikal bir karar almak üzere.

Hükumetin hazırladığı yasaya göre, elektrikli otomobillerin alımı için kullanılacak kredilerde daha düşük faiz oranları işletilecek. Böylece halkın elektrikli otomobilleri alması için maliyet avantajı yaratılacak. Öte yandan benzinli ve dizel araçlara da ekstra vergiler getirilerek bu kaynaktan elde edilecek gelirle ülke çapında elektrikli otomobiller için şarj istasyonları kurulacak.

Ayrıca hem Hindistan vatandaşlarının hem de Hintli otomobil üreticilerinin ithal pillere mahkum kalmaması için 2018’in sonunda ülkede bir pil fabrikası kurularak üreticilerin ve araç sahiplerinin ihtiyacı olacak piller yerli üretimden sağlanacak.

Petrolden kaçış o kadar kolay olacak mı?

Yeni yasa tasarısı, ülkenin önemli düşünce kuruluşlarının da katkısıyla oluşturulup başbakana sunuldu. Hindistan hükumeti, 2032 yılından itibaren ülkede benzinli ve dizel otomobillerin satışını yasaklayarak yollardaki araçların büyük çoğunluğunu elektrikli otomobillere çevirmek istiyor. Hindistan bu plan çerçevesinde ülkenin petrol ithalatını da 2030’a kadar yarı yarıya düşürmeyi umut ediyor.

Ancak bu plan kolaylıkla hayata geçecek bir plan değil. Hindistan gibi, bir milyarın üzerinde nüfusu olan bir ülkenin elektrikli otomobillere yoğun talep göstermesiyle dünyadaki pil fiyatlarının çok yükseleceği ve hem dünyada hem de Hindistan’da elektrikli otomobillerin fiyatının pahalı seviyesinde kalacağı tahmin ediliyor. Zira aynı dönemde Avrupa ve ABD’de de elektrikli otomobillere geçişi ön gören uygulamalar planlanıyor. Elon Musk’ın Gigafactory’lerinin bile dünyadaki bu ağır talebe yetişemeyebileceği endişesi şimdiden dillendiriliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>