Hindistan ile Çin arasında gerginlik

0

Hindistan ile Çin

Üretim konusunda dünyanın en büyük iki ülkesi olan Hindistan ile Çin arasında gerginlik yaşanıyor. Hindistan, Çin merkezli markaları boykot etme kararı aldı.

Hindistan ile Çin arasında koronavirüs gerginliği

Koronavirüs salgının etkileri tüm dünyada kısmen de olsa azalmaya devam ederken, salgının faturası Çin için ağır olacak gibi görünüyor. Birçok ülke, Çin’i salgını daha önce haber vermemekle suçluyor.

Çin’i suçlayan ülkelerden biri de üretim konusundaki dev isimlerden biri olan Hindistan. Çin merkezli birçok marka için üretim yerlerinden biri olan Hindistan, koronavirüs salgınının bu denli yayılmasından Çin’i sorumlu tutuyor. Hindistan başbakanı Narendra Modi, bu konuda büyük bir boykot başlattı.

Ülke genelinde Hindistan menşeli ürünlerin satılmasını isteyen Modi, bu konuda önemli bir adım attı ve boykot tümü ülkeye yayıldı. Hindistan’da şu anda sadece Çin üretimi olan ürünlerin değil, yazılımların da kullanılmamasını yönelik büyük bir boykot var. Hatta TikTok gibi platformlarda da Hindistan’ın Çin’i boykot eden video içerikleri hızla yayılmaya başladı. Çin için önemli bir Pazar olan Hindistan’da böyle bir boykotun başlamasının, ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>