Hindistan’daki mobil ihalede milyar dolarlar konuşuldu

0

hindistanHindistan, mevcut mobil frekans bandı yetkilendirmesi için hem yenileme hem de sıfırdan alım için yeni bir ihale düzenledi. Toplamda 8 gün süren ve 49 ayrı teklif sunulan frekans bandı ihalesinde toplam teklif değeri 16 milyar doları (1.02 trilyon Rupi) buldu. Açılan teklifler sonrası en çok ilgi gören teklif 900 MHz bandı için olurken, burada Bharti Airtel, Idea ve Vodafone arasında çetin bir savaş yaşandı. Bu yarışın sebebi ise önümüzdeki yıl bu bant için bitecek olan lisansın ele geçirilebilmesi. Bu bant sayesinde yeni kurallar altında, aynı zamanda da 3G servis seçeneği ile hizmet mümkün olacak.

The Economic Times’ın haberine göre, ülkenin üç büyük telekom şirketinin 900 MHz bandına olan bu hırslı atağı sonrasında Reliance Jio Infocomm da 3G frekans bandına da yöneldi. Habere göre sektörün önemli şirketlerinden birinin yönetici üyesi, “Bizler için oldukça önemli olan 900MHz bandı için Jio meblağı arttırmaya devam etti” şeklinde konuşmuş. Bu isme göre şayet bu bant için böylesi bedeller öderlerse, 2.1 GHz için ellerinde yeterince “silah” kalmayacak.

3G bandına (2.1GHz) olan ilgi ise aslında pek beklendiği seviyede olmamış. Eldeki rezervlerin sadece dörtte biri bu frekans bandına kaydırılmış.

Andhra Pradesh, Delhi ve Mumbai’de 3G bandına pek ilgi gösterilmezken, Bihar, Karnataka, Kolkata, Tamil Nadu ve Uttar Pradesh (doğu ve batı)’da da 800 MHz bandı pek fazla talep görmemiş.

Türkiye’de Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen 4G ihalesi için hükümet en az 2,3 milyar avroluk bir gelir beklediğini resmi olarak duyurmuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>