H&M kıyafetleri yakıt olarak kullanılıyor

0

H&M kıyafetleri yakıt

Isı ve enerji santralinde, H&M kıyafetleri yakıt olarak kullanılmaya başlandı. Enerji şirketi, bu şekilde fosil yakıt kullanmayarak çevre dostu bir politika izlemeyi planlıyor.

H&M kıyafetleri yakıt kaynağı oldu

İsveç’in başkenti Stockholm’de bir ısı ve enerji santrali oldukça ilginç bir yakıt politikası izledi. Çevre kirliliğine yol açan petrol ve kömür kullanan şirket, geri dönüştürülmüş ahşap ve çöp kullanımı ile çevre dostu bir yol izlemeye başladı. Bu geri dönüşüm malzemelerinin arasında, H&M tarafından sağlanan 15 ton kıyafetin de yer aldığı belirtiliyor.

Kıyafet markaları, ellerinde kalan ürünlerde marka değerini kaybetmemek için daha fazla indirim uygulamıyor. Dolayısıyla satılması hedeflenen ürün, markanın elinde bir atık gibi kalıyor. 2010 tarihli bir The New York Times haberinde, H&M mağazasının çöplerinde kullanılmamış kıyafetlerin yer aldığı belirtilmişti. H&M ise bu kıyafetleri hiçbir şekilde imha etmediklerini söylemişti.

Enerji santralinde şimdiye kadar 400 bin ton çöp yakıldığı ve bu sayede 150 bin haneye enerji sağlandığı belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>