Techinside Google News
Techinside Google News

HP Rüşvet ve Yolsuzluk Araştırmalarında Anlaşmaya Vardı

- Advertisement -

HP geçen yılın son çeyreğinde tarihinin en düşük hisse değerlerini görmüştü. Bu durum yatırımcıları endişelendirirken olası bir iflas veya satılma açıklamasına dair beklentiler oluşmuştu. Ancak bu yılın ilk çeyreği itibariyle HP düşen hisse değerlerini toparlayarak iki kattan fazla değer kazanmasını sağladı.

2009'dan bu yana HP hisse değerleri
2009’dan bu yana HP hisse değerleri

Ancak geçtiğimiz hafta gelen bir açıklama HP açısından ciddi bir güvensizlik yaratma potansiyeline sahip. Yapılan açıklamaya göre HP ABD yetkili makamları ile hakkında yürütülen yolsuzluk ve rüşvet araştırmalarının çözüme kavuşması ve sonlandırılması için 108 milyon dolar ceza ödemeyi kabul eden bir anlaşma yaptı.

Araştırmaya göre HP 1999 yılından sonra Rusya, Polonya ve Meksika’daki devlet ihalelerini alabilmek için milyonlarca dolar rüşvet vermiş.

Rüşvet Suçlamalarını Neden ABD Araştırıyor?

ABD’de 1970 yılında kabul edilen bir yasaya göre ABD adli makamları, ABD merkezli şirketler için, “Dış Yolsuzluk Eylemleri Yaptırımları” kapsamında araştırmaya tabi tutup suçlu gördüğü takdirde cezalandırabiliyor.

Rüşvet ve Yolsuzluğun Detayları

İddialara göre HP 1999 yılında Rusya devletinin açtığı 100 milyon dolar büyüklüğündeki bilgisayar ve iletişim sistemlerinin yenilenmesi ihalesi içinde milyonlarca dolar rüşvet verdi. HP sattığı cihazları daha sonra daha yüksek rakamlara geri almış gibi göstererek arada oluşan fazla nakit akışı ile pek çok araç, mücevher, mobilya ve tatil gibi lüks harcamaların yapılmasına imkan tanıdı.

Benzer şekilde HP 2006 ila 2010 yılları arasında Polonya’daki ihaleleri alabilmek için 600 bin doları nakit olarak çantalar vasıtası ile dağıttı.

HP Meksika devletine bağlı olarak faaliyet gösteren petrol şirketi Pemex’in yazılım ihalesini kazanmak için 1,41 milyon dolar komisyon ödedi.

HP Daha Dikkatli Olacak

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre HP sadece araştırmanın çözülmesi için 108 milyon dolar ödemeyecek aynı zamanda kendi iç kontrol mekanizmalarını güçlendirip bundan böyle daha şeffaf olarak hareket etmek üzere gayret gösterecek.

9 Nisan’da yapılan bu açıklamalardan sonra HP’nin borsa hisselerinde ciddi bir değişim gözlenmiş değil. Öyle anlaşılıyor ki HP yaptığı bu anlaşma ile geçmişe beyaz bir sünger çekerek yoluna devam edecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir