HP, süper hızlı 3D yazıcı tanıttı

0

3D yazıcı pazarı yükselişini sürdürürken önlerindeki en büyük handikaplardan biri, yavaş çalışıyor olmalarıydı. Küçük bir tasarımı objeye dönüştürmek için baskı ve soğuma süresi dahil bazen bir güne yakın beklemek gerekebiliyorken teknoloji firmaları bu süreci kısaltmak için çalışmalarını sürdürüyorlardı.

Şimdi iyi haberler, HP’den geldi. HP’nin tanıttığı yeni 3D yazıcılar, piyasadaki diğer örneklere oranla 10 kat daha hızlı çalışıyor. Üstelik fiyatları da rakiplerine oranla daha düşük. Yazıcıların şimdilik tek handikapı, tek renk ve tek materyal basabiliyor olmaları.

HP’nin yeni Jet Fusion 3D 3200 ve Jet Fusion 3D 4200 modelleri, sektörde lider konumda olan Stratasys ve 3D Systems’in ürünlerine rakip olarak geliştirilmiş.

Rakip ürünlerde baskı materyali lazer ile objeye dönüştürülürken HP’nin teknolojisinde hedef noktaya dökülen materyal ısıtılarak tepkimeye sokuluyor ve Inkjet benzeri bir yöntem kullanılıyor. Yazıcılar, bu işlemi her layer için tekrarlayarak, objeyi kısa sürede oluşturuyor. HP’nin yazıcıları saniyede 340 milyon noktayı (voxels) hedefleyebiliyor.

3D yazıcıların şimdilik tek dezavantajı tek renk materyal kullanabiliyor olmaları. Ancak HP’nin rakipleri ile arasındaki farkı kısa sürede kapatacağı düşünülüyor. Piyasa standartlarından 10 kat daha hızlı çalışabilen bir teknolojiyi geliştirmek işin zor kısmı olarak yorumlanıyor. Renkli materyalleri yazıcılara adapte etmenin ise bundan sonraki geliştirme adımları olacağı düşünülüyor.

HP’nin yeni yazıcıları yaklaşık bir çamaşır makinesi boyutunda ve endüstriyel cihazların fiyatı 130 bin dolardan başlıyor. Yüksek model olan Jet Fusion 3D 4200’ın fiyatı ise şimdilik belli değil. HP fiyatlandırma üzerinde çalışıyor. HP yeni yazıcılarında amacın prototip üretmekten öte, yazıcıları üretim bandına yerleştirmek olduğunu söylüyor. Yani cihazlardan hızlı ve seri şekilde çıkarılacak ürünlerin doğrudan pazara sunulacak ürünler olmasını hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>