HTC sanal gerçeklik için 10 milyar dolar topladı

0

Sanal gerçeklik pazarında hızlı bir büyüme bekleniyor ve bu büyümeyi sağlayacak firmalar bir araya gelerek 10 milyar dolarlık bir Ar-Ge fonu oluşturduklarını duyurdular. HTC önderliğinde kurulan  VR Venture Capital Alliance (VRVCA) grubunda 27 teknoloji ve finans şirketi bulunuyor.

HTC’nin VR departmanının Çin yöneticisi Alvin Wang Graylin aynı zamanda VRVCA’nın da yöneticisi olacak. Şirket daha önce de kendi sanal gözlüğü Vive için 100 milyon dolarlık Vive X isminde bir Start-up hızlandırma fonu kurduğunu duyurmuştu.

VRVCA, San Franciso ve Beijing’te her iki ayda bir düzenlenecek toplantılarla, sanal gerçeklik alanında ürün geliştiren firmalarla bir araya gelerek, bu şirketlere yatırım yapıp yapmamayı tartışacak. Böylece VR alanında ürün geliştiren firmalar da motive olacak ve sektörde hızlı bir gelişme yaratacaklar.

HTC’nin bu yeni girişimi başarılı olursa, 2017 ve 2018’den itibaren, günlük hayata etkileri olan önemli sanal gerçeklik ürünleri ile karşılaşmamız mümkün görünüyor. 10 milyar dolarlık fonun peşine düşecek olan mühendislerin ve geliştiricilerin, şimdiden kendi VR start-up’larını kurmak için hazırlıklara başlamış olabilecekleri de düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>