HTC ile Google işbirliği bize ne anlatıyor?

0

2012 yılında global akıllı telefon pazarının %10′luk dilimine sahip HTC, en çok satan dördüncü akıllı telefon üreticisiydi. Şu anda ise şirketin akıllı telefon pazarında sadece %1 oranında payı var ve son dönemde finansal açıdan çok da iyi durumda değil. Bugün Google ile yapılan anlaşma ise, her iki taraf için de önemli bir kazanç olabilir.

Uzun süredir dedikodulara konu olan dev anlaşma, bugün itibarıyla resmiyet kazandı. Toplamda 1.1 milyar dolarlık bir anlaşma ile Google, HTC‘nin Pixel telefonlarını üreten ekibi bünyesine kattı. Ayrıca iki şirket kaynakları da ortak kullanacak.

Peki bu anlaşma Google ve HTC için ayrı ayrı ne ifade ediyor?

HTC

Şirketin gerçekten iyi akıllı telefonlar ürettiğine şüphe yok. Hem Pixel telefonları, hem de Google‘dan bağımsız üretilen en yeni amiral gemisi U11 bunun en güzel örneği.

Ancak son yıllarda satış rakamlarında rakiplerinden geride kalan ve finansal açıdan zorluklar çeken şirket için 1.1 milyar dolar önemli bir para. Geleceğe yatırım yapmak ve hatta akıllı reklam hamleleri yapabilmek için bu para şirketin elini rahatlatacak. Ayrıca şirketin Vive gibi oldukça başarılı kanadı da, bu destekten faydalanabilir.

Bu arada bu anlaşma sonrası HTC’nin ayrı bir şirket olarak hem akıllı telefon, hem de diğer bölümlerde hayatına devam edeceğinin altını çizmekte fayda var.

Google 

Google, Android işletim sistemiyle birlikte dünyaya “hükmediyor” desek yanlış olmaz. Ancak şirket donanım alanında bir markalaşma problemi yaşıyor. Bugüne kadar kendi telefonları için LG, Huawei ve HTC gibi birçok farklı firmayla çalıştılar.

Geçtiğimiz yıl Nexus markasını sonlandırarak oldukça radikal bir kararın altına imza atan Google, HTC‘nin Pixel ekibinin çıkardığı işi sevmiş olacak ki böylesi bir anlaşma ile gelecek için çok daha kararlı bir stratejinin adımını atmış oldu. 

Bu sayede Pixel 2 ve gelecek için üst düzey amiral gemilerinde hem tasarım hem de donanım olarak belli bir çizgi korunmuş olacak ve her yeni modelde daha iyi sonuçlar elde edilebilecek. 

Son kullanıcılar için ise aslında çok fazla değişen bir şey olmayacak. Çünkü hem HTC, hem de Google; artık daha çok işbirliği için de olsa da, aynı şekilde ürünlerini geliştirmeye devam edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>