Techinside Google News
Techinside Google News

Huawei Çin malı çiplerin Kullanılmasını istiyor

Huawei'nin lideri Xu Zhijun'un son açıklamaları, yerli çiplerin kullanımının teknoloji sektöründe nasıl bir öneme sahip olduğunu vurguluyor.
- Advertisement -

Huawei’nin dönüşümlü başkanı Xu Zhijun, yerli üretim çiplerin kullanılmasının önemini vurgulayarak, yabancı muadillerine göre düşük kalitede olsalar bile Çin’in kendi çiplerini kullanması gerektiğini söyledi.

Zhijun, Çin’in yerli çiplerinin kalitesinin düşük olabileceğini kabul etti, “bunları kullanmazsak, bu boşluk her zaman bir boşluk olarak kalacak ve geride kalmak her zaman geride kalmak olacaktır” dedi. Huawei’nin son amiral gemisi akıllı telefonu Mate 60 Pro, Kirin 9000s SoC çipi kullanmasıyla dikkat çekiyor. Ancak, bu çiplerin ABD yaptırımlarını ihlal ederek temin edildiği iddialarıda bulunuyor.

Teknoloji uzmanları, Kirin 9000s’in verim açısından yabancı rakiplerine göre geride olabileceğini belirtiyorlar. Ancak Xu Zhijun, yerli çiplerin kullanılmasının teknolojik büyüme ve Çin’in teknolojik açıdan dışa bağımlılığını azaltma konusundaki önemini vurguluyor.

Xu Zhijun, 2023 Dünya Bilgi İşlem Konferansı’nda, Çin’in çip üretimindeki geçmiş zorlukları ve başarıları da dile getirdi. Yerli üretim çiplerinin teknolojik seviyelerinin yabancı rakiplere göre daha düşük olduğunu belirten Zhijun, bu eşitsizliği gidermek için yerli teknoloji altyapısının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Zhijun ayrıca, ABD’nin Çin’e yönelik teknoloji kısıtlamalarının, Çin’in yarı iletken üretimini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti. Bu kısıtlamaların uzun vadeli zorluklara neden olabileceğini belirten Zhijun, ABD’nin kısıtlamaları hafifletmesini beklemenin gerçekçi olmadığını ifade etti.

Huawei’nin bu açıklamaları, Çin’in yerli teknoloji üretimine odaklanma çabalarının bir yansıması olarak görülüyor ve ABD’nin teknoloji kısıtlamalarına karşı bir yanıt denilebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir