Huawei, Türk öğrencileri Çin’e götürüyor

0

Gerçekleştirildiği ülkelerde ilgiyle karşılanan ve 2015 yılında Türkiye’de de hayata geçen Seeds For Future (Gelecek İçin Tohumlar) projesi, birçok kamu kurumu ve akademik kurumun da desteği ile Türkiye’de de hayata geçirildi. Türkiye’nin bilgi teknolojileri alanındaki istihdamına katkı sağlamak amacıyla amacı ile başlatılan ve bugüne kadar çok sayıda ülkede başarıyla uygulanan Gelecek İçin Tohumlar projesi, “Orta Doğu Teknik Üniversitesi”, “İstanbul Teknik Üniversitesi”, “Gazi Üniversitesi” ve “Yıldız Teknik Üniversitesi” işbirliği ile başlatıldı.

Bugüne kadar dünya çapında 60’tan fazla üniversiteden 10 binden fazla öğrencinin katıldığı projenin temel amaçları arasında; genç nüfusa farklı bir kültürel bakış açısı kazandırmak, iş odaklı bir eğitim programının uygulanması, gençlerin kariyer hedeflerine katkı sağlamak, Türkiye’de Huawei teknoloji elçileri yaratmak ve bilişim alanında nitelikli bir insan kaynakları profili oluşturulması yer alıyor.

Huawei Türkiye Kamu Kurumları İletişim Direktörü Hakan Bakır, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şöyle dedi; “Dünyanın önde gelen, inovasyon odaklı teknoloji şirketi Huawei, küresel düzeydeki sosyal sorumluluk projesini bu yıl Türkiye’ye taşıyor. Gelecek İçin Tohumlar adı altında gerçekleşen proje çerçevesinde ülkemizin değerli üniversitelerinden seçilen 15 genç arkadaşımız, Huawei’nin Pekin ve Shenzhen’de yer alan genel merkezlerinde önemli bir deneyim yaşayacaklar. Huawei büyüklüğündeki bir bilgi teknolojileri şirketinde, iş kültürünün sürekliliği, teknolojiye bakış açısı, küresel operasyonların işleyişi gibi alanlarda alacakları eğitim ve yaşayacakları farklı deneyimin, genç arkadaşlarımız için ileriki dönemde sektörde farklılık yaratacağını düşünüyoruz. Projeye katılan tüm arkadaşlarımızın, gelecekte bilgi teknolojileri sektöründe önemli başarı hikâyelerine imza atacaklarına inanıyor ve bu başarı hikâyesinin küçük de olsa bir parçası olmaktan şimdiden gurur duyuyoruz.”

Toplantıda söz alan Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşavirliği Müsteşarı Zhu Guangyao ise şunları söyledi; “Gelecek İçin Tohumlar Programı çerçevesinde bugün burada sizlerle birlikte olmaktan onur duyuyorum. Türkiye, Çin ve Huawei için çok önemli bir ülke. AR-GE ve telekom alanında bir dünya devi olan Huawei ile yaşayacakları bu özel deneyim de genç arkadaşlarımız için önemli bir fırsat olacaktır. Huawei ve Türkiye birçok alanda ortak projeler yürütüyor. Bu aynı zamanda iki ülke arasındaki dostluk açısından da oldukça önemli. 1940’tan bu yana iki ülke arasında önemli ekonomik işbirliği anlaşmaları hayata geçiriliyor. Geçen yıl Çin tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen projelere 200 milyon dolar düzeyinde yatırım gerçekleştirdi. Huawei bugün de Türkiye’nin en önemli markaları için endüstriyel ürün ve servisler sunmaya devam ediyor. Gençlerimiz Çin’de yaşayacakları bu özel deneyimle Huawei’nin teknolojik eko-sisteminde yeni bakış açıları kazanacaklar diye umuyorum.”

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Genel Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha ise Gelecek İçin Tohumlar projesini; “Böyle güzel bir projeden ülke gençlerimizin de faydalanması bizleri mutlu ediyor. Son 40 yılda dünyada ekonomik, siyasal, kültürel, teknolojik ve organizasyonel anlamda birçok değişim yaşandı. Bu değişime ayak uyduramayan ülkeler, rekabette geri kalıyor. Çin ekonomisi bugün dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve ilk sıraya yükselmeye doğru emin adımlarla gidiyor. Rekabette üstünlük sağlayan Huawei gibi değerli firmalarla Çin’in gücü artıyor. Bu projeye katılan genç arkadaşlarımız bu başarıyı iyi analiz etmeliler. Çin’in bakış açısı orada iş yapan şirketlere serbest düşünme imkânı sağlıyor. Yönetenlerle üretenler arasındaki iyi ilişkiler, fikir ve sanat özgürlüğü, problemleri hissederek çözme eğilimi, adalet duygusu, spora ve bilime önem verilmesi, Çin gibi ülkelere rekabette üstünlük sağlıyor. Bu tür projelerin artarak, yoğun şekilde devam etmesini, içtenlikle diliyorum” şeklinde değerlendirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mesut Güner de konuşmasında; “Gelecek İçin Tohumlar, ismiyle çok şey anlatan bir proje. Tohum toprağa atılıyor, filizleniyor ve ağaç oluyor… Bu proje aslında bir süreklilik yatırımıdır ve unutmamak gerekir ki yatırımların en iyisi insana ve eğitime yapılan yatırımdır. Geçmişte ağır sanayi ön plana çıkarken, bugün inovasyon, teknoloji ve dönüşüm ön planda yer alıyor. Huawei, öğrencilerimizi Pekin ve Shenzhen’e götürecek, burada Çin kültürünü tanıyacaklar. Yurtdışı deneyimleri, kişisel gelişim açısından da çok önemli diye düşünüyorum” dedi.

Projenin dil ve kültür özelindeki anlamına dikkat çeken Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ayşegül Daloğlu ise şöyle dedi “Bir kültürü tanımanın en önemli yollarından biri, o kültürün dilini biraz da olsa konuşmak, anlamak ve böylelikle o kültürü deneyimlemektir. Bu programın en değerli yönlerinden biri olarak, Pekin’deki dil çalıştayını görüyorum. Bir ülkeye giderek oranın değerlerini ve kültürünü anlamak çok önemli. Proje kapsamında 15 öğrencinin Çin’e gitmesi ve yeni dünya ile tanışmanın ilk adımlarını atacak olmaları bizleri de çok mutlu ediyor. Bunun yanı sıra mesleki bilgi ve donanımı yerinde kazanmak da son derece değerli. Eğitimin en önemli boyutlarından biri, kazanımları gerçek yaşama yansıtabilmektir ve hayatta kalıcı olan da budur. Bu programın da bu şekilde bir kalıcı öğrenmeye yol açacağını düşünüyorum.”

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Ali Akçayol ise şöyle konuştu: “Öncelikle bu programa, baştan bugüne katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Öğrenci seçimindeki titizliklerinden dolayı Huawei’ye de ayrıca teşekkür ediyorum. Bilişim sektörünün öncü firmalarından Huawei tarafından yönetilen bu programda öğrencilerimizin önemli bir deneyim yaşayacağına inanıyoruz. Ülkemizdeki teknoloji sektörüne de katkı sağlayacak olan bu programın ileride daha çok üniversite ile devam etmesini diliyorum.

Huawei, katılımcı seçiminde ilgili üniversitelerin; “Elektrik Elektronik”, Bilgisayar Mühendisliği”, “Fen Edebiyat Fakültesi (Fizik, Matematik, İstatistik)” bölümlerinden, 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencilerinin başvurularını değerlendirdi. Proje, 19 Temmuz’da Pekin’e gerçekleştirilecek kültürel etkinlikler özelindeki ziyaret ve 23 Temmuz’da Shenzhen’de yapılacak teknolojik eğitimler ile devam edecek. Gelecek İçin Tohumlar projesi, Ağustos ayında Türkiye’de gerçekleşecek olan kapanış töreniyle son bulacak.

Gelecek İçin Tohumlar projesindeki gelişmeler, @Turkeyseeds Twitter hesabı üzerinden de takip edilebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>