Hyperloop One yöneticileri birbirine girmiş!

0

Hyperloop One’ın kurucularından Brogan BamBrogan’ın Temmuz başında şirketteki görevlerinden istifa ettiğini açıklaması şaşkınlık yaratmıştı. Elon Musk’ın yeni nesil toplu ulaşım planlarını hayata geçirmek için kurulan bir start-up iken onu dünyanın büyük ülkelerinden sipariş alma aşamasına gelmiş çok önemli bir şirkete dönüştüren isim olarak tanınan Brogan BamBrogan’ın herhangi bir açıklama yapmaksızın istifa etmesi büyük yankı uyarmıştı.

Ancak ayrılışın nedeni, bir mahkeme dilekçesinde ortaya çıktı. Brogan BamBrogan mahkemeye başvurarak, şirketin yönetim kurulundaki Afshin Pishevar’a karşı, ölüm tehdidi ve şiddet kalkışması nedeniyle yasal engelleme talebinde bulundu. Söz konusu ‘saldırgan kişi’ Afshin Pishevar, aynı zamanda şirketin diğer kurucusu Shervin Pishevar’ın kardeşi. Brogan BamBrogan’ın iddialarına göre, ünlü mühendis tartışmaların ardından ofisinde, insan asmakta kullanılan bir ilmek de bulmuş.

Öyle görünüyor ki, Elon Musk’ın şirketi teslim ettiği iki ortak, Hyperloop’un başarıyla gerçekleşen ve büyük dikkat çeken testlerinden sonra başarıyı paylaşamamış olabilir. Yönetim kurulunda büyük tartışmaların yaşandığı ve BamBrogan’ın karşılaştığı ağır muamele nedeniyle şirketten ayrılmak zorunda kaldığı konuşuluyor. Şirketten sızan bilgilere göre, yöneticiler şirketin parasıyla kendilerine ait diğer start-up’lara destek çıkıyor, güzel kadınlarla romantik ilişkileri için pahalı harcamalar yapıyor, hatta çeşitli yöntemlerle parayı kendi ceplerine aktarıyorlardı. Bu gidişat ise sonunda yöneticilerin birbirine girmesine neden oldu.

Brogan BamBrogan aynı zamanda, Elon Musk’ın şu anda NASA’ya sattığı ve uzaya malzeme taşıyıp dönen SpaceX roketlerinin yaratıcısı mühendis olarak tanınıyor. Pishevar ise Silikon Vadisi’nin çok iyi bilinen milyarderlerinden biri ve cebindeki nakitle Hyperloop konusunda Elon Musk’a destek olduğu, şirketin hayata geçirilmesini sağladığı biliniyor. Aynı zamanda, Uber, AirBnB ve Warby Parker’ın da yatırımcıları arasında yer alıyor.

Şirket içinden gelen duyumlara göre BamBrogan, Pishevar ile ortaklığı daha fazla sürdürmek istemiyor ve çok büyük profilli bir tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Hyperloop teknolojisini geliştiren şirket ise şimdilik bu haber karşısında bir açıklama yapmış değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>