İBB Açık Veri Portalı hizmete girdi

0

İBB, akıllı şehircilik yolunda önemli bir adım attı ve şehre ait verileri kullanıma açtı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Açık Veri Portalı’nı uygulamaya aldığını açıkladı. Portalde şehre ait birçok güncel veriye yer veriliyor. Böylece İstanbul’a ait veriler herkesin kullanımına açık olacak.

Beş kategoride veri setleri mevcut

Data.ibb.gov.tr adresinden yayına alınan portal ile mobilite, çevre, enerji, yaşam ve ekonomi başlıkları altında 88 veri seti yazılımcı, girişimci, akademisyen, öğrenci ve STK’ların kullanımına sunuluyor. Portalden gördüğümüz kadarıyla en popüler veri setleri şöyle sıralanıyor: İSPARK otoparklarına ait bilgiler, toplu taşıma bilet fiyatları, İETT hat-durak-güzergâh web servisi, raylı sistem günlük yolcu sayıları, İGDAŞ bina sayıları ve gaz birim fiyatı ve miktarı. Bununla birlikte İBB’nin en çok veri setine sahip bölümünün 16 ile Ulaşım Daire Başkanlığı’nın olduğunu not edelim. İkinci sırada 14 veri setiyle Raylı Sistemler Daire Başkanlığı gelirken, üçüncü sıradaysa 12 veri setiyle Metro İstanbul yer alıyor.

Öte yandan, kullanıcılar portal üzerinden veri isteğinde bulunabiliyor. Nitekim şu ana kadar 27 veri talebinde bulunulduğunu görüyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>