IBM evden çalışma politikasını sonlandırdı

0

ABD’li teknoloji devi IBM, on yıllardır arkasında durduğu “evden çalışma” politikasına son verdiğini açıkladı. IBM’in CEO’su Ginni Rometty’nin yaptığı duyuru ile şirket evden çalışan on binlerce çalışanını, tüm eşyalarını toplayıp ofislere geri dönmeye çağırdı.

Toplamda 380 bin çalışanı olan IBM, dünyada evden çalışma politikasını onlarca yıldır en güçlü şekilde destekleyen firma olarak biliniyordu. Öyle ki şirketin on binlerce çalışanı evden hizmet veriyordu.

Ancak IBM’in CEO’su daha üretken bir iş ortamı yaratmak adına IBM’in alt yapı ve ofis yatırımları yaptığını, bundan sonra çalışanlarını ofiste görmek istediklerini açıkladı. Ofise geri dönmek istemeyen çalışanların ise işten çıkarılacağının altını çizdi.

Genç beyaz yakalılar rahatsız

Öte yandan, ev ofis düzeninde çalışmayı seven çok sayıda Millenial’ın IBM’in yeni politikasından hiç hoşnut kalmayacağı ve şirketten istifa edeceği düşünülüyor. Ayrıca yeni iş arayan gençlerin de IBM’i son seçenek olarak değerlendireceği tahmin ediliyor zira özellikle ABD’de teknoloji şirketleri evden çalışma formatını yaygın olarak destekliyor.

IBM’in ise bir süredir iyi gitmeyen işlerini yeniden toparlamak ve daha atik, daha dinamik, daha etkili politikalar geliştirmek için uzun yıllardır uyguladığı evden çalışma formatına son verdiği düşünülüyor. Eğer IBM’in yeni “ofiste çalışma” formatı başarılı olursa, iş dünyasında pek çok şirketin de verimliliğini artırmak adına aynı politikayı uygulamaya başlaması bekleniyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>