IBM Identity Mixer kimlik hırsızlığına savaş açıyor

0

960-ibm-develops-identity-mixer-to-protect-sensitive-user-data[1]

Bluemix üzerinde kullanıma sunulan IBM Identity Mixer, geliştiricilerin kimlik hırsızlığına karşı mücadele eden uygulamalar oluşturmasını sağlarken, kullanıcıların da kişisel gizliliğini koruyarak uygulamalara kolay erişmelerini sağlıyor.

Geliştiricilerin IBM Bulut platformu olan Bluemix üzerinden erişebildikleri Identity Mixer, yıllarca süren kriptografi araştırması temel alınarak oluşturuldu. Ayrıca mobil ve web uygulamalarda kişisel veri paylaşımının sonucunda meydana gelen kimlik hırsızlığını azaltmaya yardımcı olan araç, algoritmaları kullanarak geliştiricilerin, “sıfır bilgi ispatı” olarak da bilinen, kişisel veri toplamadan kullanıcıların kimliklerini doğrulayabilen uygulamalar oluşturmalarına imkan tanıyor.

Çoğu zaman kullanıcıların, ücretli abone ve reşit olduğunu doğrulamasını gerektiren çeşitli uygulamalara doğum tarihi ile birlikte ad-soyad, bulundukları yer gibi gerekli olmayan birkaç kişisel ayrıntıyı yazmaları isteniyor. Ancak yeni uygulama, Identity Mixer kullanarak, başka hiçbir ayrıntı toplamaya ve etkileşim kurmaya gerek olmadan basit bir şekilde kullanıcının belirli bir yaş üzerinde ve abone olduğuna ilişkin iddialarının gerçekliğini doğrulayabiliyor. Kişisel olarak tanınmaya yol açan başka bilgiler verilmediği için şirketlerin bu veriyi koruma ve verinin güvenliğini sağlama yükü kalmıyor. Ayrıca, kullanıcı verilerinin kötü niyetli üçüncü kişilere açık olması riskini ortadan kaldırıyor.

İsviçre’nin Zürih şehrinde bulunan IBM Araştırma tesislerindeki bilim adamları tarafından geliştirilen Identity Mixer, kullanıcıların açık anahtar oluşturmasını isteyerek, onların kimliklerini doğruluyor. Her kullanıcının birden fazla açık anahtar veya kimlik ile uyuşan tek bir gizli anahtarı bulunuyor. Böylece hiçbir gizlilik açığı verilmemiş oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>