Techinside Google News
Techinside Google News

IBM yazılım tanımlı depolamaya odaklanıyor

IBM yazılım tanımlı depolama teknolojisi için 1 milyar dolarlık yatırım yaptığını duyurdu. Bu yatırım, sektörde önemli değişikliklere yol açabilir.
- Advertisement -
IBM'in yazılım tabanlı depolama çözümlerinde Depolama ve Yazılım Tanımlı Çözümlerden Sorumlu Jamie Thomas bulunuyor.
IBM’in yeni girişiminin başında Depolama ve Yazılım Tanımlı Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Jamie Thomas bulunuyor.

Teknoloji yatırımları, özellikle dokuz haneli sayıları içerdiğinde daha bir önem kazanıyor. Bunun son örneklerinden biri IBM’den geldi. Business Insider’ın haberine göre IBM CEO’su Ginni Rometty, yazılım tanımlı depolama teknolojileri için 1 milyar dolar ayırdıklarını açıkladı.

Sektör uzmanları, bu atılımın oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Zira bu yeni teknoloji alanı, büyümekte olan 3 trilyon dolarlık bir pazarın önemli bir bölümünü temsil ediyor. IBM, bu girişimiyle 17 milyar dolarlık depolama marketinde yüzde 30’luk paya sahip olan EMC ile de sıkı bir rekabete girmiş olacak.

Pahalı donanımları daha pahalı hale getiren özellikleri onlardan alarak, yazılım tanımlı uygulamalara yönlendiren ve böylece daha çok verim alınmasını sağlayan yazılım tanımlı depolama teknolojisi aynı zamanda ağ teknolojileri için de geçerli. SDN (Software-defined networking) olarak bilinen yolda ilerleyen en güçlü isimlerden biri ise, Aralık ayında IBM’in Aralık ayında işbirliğine gittiğine duyurduğu Cisco.

Depolama alanında artan rekabet, EMC’nin de daha çok çabalamasına sebep olacak. Örneğin bu alandaki Nutanix yatırımcılardan 312.2 milyon dolar toplamayı başardı. Şirket, 31 Ocak 2015 tarihi itibariyle ABD ve Avrupa ağırlıklı olmak üzere aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkede kendini göstermiş durumda. Bu alanda EMC de yazılım tanımlı depolama ürünü ViPR ile iyi bir gelir elde etmeye devam ediyor.

Haberde, IBM’in 1 milyar dolarlık yatırımının EMC’nin payını ele geçirmek için atılmış ikinci adım olduğu da belirtiliyor. İlk adımın ise Aralık 2014’teki IBM ve Cisco arasındaki işbirliği olduğuna değiniliyor. Yakın gelecekte bu alanda farklı firmalardan yeni yatırım ve işbirliği haberlerinin gelmesine şaşırmamak gerek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir