IBM’den yeni blockchain ekosistemi

0

Blockchain, sektörlerin ticari işlemlerini gerçekleştirme biçimini dönüştürme potansiyeline sahip çok yeni bir teknoloji.

Bu platform birlikte çalışan sektör oyucularından oluşan ve işletmelerin blockchain teknolojisinin ağ etkisinden yararlanmasına olanak sağlayan eksiksiz bir ekosistem gerektiriyor. IBM (NYSE: IBM), bu kuruluşlara destek sağlamak amacıyla, blockchain ağlarının oluşturulmasını hızlandırmaya yardımcı olacak bir blockchain ekosistemini hayata geçiriyor.

IBM’den Blockchain teknolojisi için önemli yatırım

IBM Sektör Platformları Üst Düzey Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen konuyla ilgili görüşlerini, “Blockchain teknolojisinin gelecekteki büyümesi ve benimsenmesi, güçlü bir ekosistemin oluşturulmasına bağlı. İş ağları, ancak yenilikçilerin, sektör uzmanlarının ve altyapı sağlayıcılarının ticari işlemlerin gerçekleştirilme biçimini yeniden tanımlayacak yeni yöntemlerle bir araya gelmesi durumunda kritik yoğunluğa ulaşabilir” şeklinde açıklıyor. “Hyperledger Projesi bu anlamda, önemli bir dönüm noktası teşkil ediyor. İşte bu nedenle IBM, geliştiricilerin birlikte çalışabileceği bir ortam sağlayarak bu oyuncuların blockchain ağları oluşturmasını hızlandırmaya yardımcı olacak yatırımlar yapıyor.”

Blockchain ekosistemi programı, risk sermayesi işletmecileri, yeni kurulan şirketler, sistem bütünleştiricileri, bağımsız yazılım satıcıları ve kurumsal geliştiriciler gibi gerçek ağlar kurmak isteyen yenilikçiler için tasarlandı. IBM, bu farklı türlerdeki kuruluşları desteklemek için fikir aşamasından uygulama aşamasına geçilmesinde gereksinim duyulan süreyi kısaltmayı amaçlayan eğitim ve araçlar sağlayacak. IBM blockchain profesyonelleri, geliştiricilere destek sağlayan ve sorunların giderilmesine yardımcı olan Hyperledger Fabric Slack kanalı aracılığıyla “çalışma ortamı” sağlayacak. Bunlar, iş kullanıcılarına ve geliştiricilere yönelik olarak developerWorks üzerinde mevcut olan kurslara ve eğitim modüllerine ek olarak sunulacak.

Bunları şu anda geliştirme aşamasında bulunan ve blockchain uygulamalarının yaratılmasını hızlandırmayı amaçlayan kod kitaplıkları, akıllı sözleşme şablonları ve araçları tamamlayacak.

Bu programlar, Linux Foundation Hyperledger Fabric v1.0’ın ve blockchain ağlarının iş yapma biçimini dönüştürmesi beklenen IBM Blockchain platformunun desteklenmesi amacıyla tasarlandı. Hyperledger Fabric v1.0, internet ağı modeline benzer şekilde, modüler bir yaklaşım sağlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>