IBM yeni pil teknolojisi geliştirdi

0

IBM yeni pil teknolojisi

IBM ağır metaller bulundurmayan yeni pil teknolojisi geliştirdiğini duyurdu. IBM yeni pil teknolojisiyle ağır madencilik faaliyetlerine gerek kalmayacağını iddia ediyor.

IBM yeni pil teknolojisi nasıl çalışıyor?

Günümüzde lityum ve kobalt temelli pil teknolojileri, ağır madencilik faaliyetleri içeriyor. Günümüzde birçok ülkede bu ağır madencilik faaliyetlerinde çocuklar çalıştırılıyor ve birçok can kaybı meydana geliyor. Ayrıca bu piller atık durumuna geçtiğinde çevreye de büyük ölçüde zarar veriliyor.

IBM araştırma departmanında görevli olan Young-hyeNa, yeni bir pil teknolojisi geliştirdiklerini ve bu teknolojinin ağır metaller içermediğini duyurdu. lityum iyon pillerden daha yüksek performansa sahip olduğu belirtilen bu piller, 5 dakika gibi çok kısa bir sürede yüzde 80 şarj olabiliyor.

Ancak geliştirme çalışmaları devam eden yeni pil teknolojisinin kullanıma geçebilmesi için önünde uzun bir test sürecinin bulunduğu belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>