İlk çeyrekte 34 yapay zeka şirketi satıldı

Dev teknoloji şirketlerinin, yapay zeka teknolojisine olan açlığı, rakamlara da yansıdı. 2016’da, yapay zeka şirketlerini satın almak ve yapay zeka uzmanlarını işe almak için birbirleriyle yarışan teknoloji devlerinin 2017’nin ilk çeyreğinde 34 yapay zeka şirketini satın aldıkları ortaya çıktı.

Bu rakam aynı zamanda geçen yılın aynı döneminde satılan yapay zeka şirketlerinin iki katı. Bu da Google, Amazon, Microsoft, IBM, Facebook, Intel gibi dev teknoloji şirketlerinin yapay zeka konusundaki rekabetinin artarak sürdüğünü gösteriyor.

Yapay zeka konusunda en tutkulu şirketin ise Google olduğu anlaşılıyor zira internet devinn 2012’den beri satın aldığı yapar zeka startup’larının sayısı 11’i buldu.

2017’nin ilk çeyreğinde satılan yapay zeka şirketlerinden en önemlilerinden birisi ise Google ve Uber’in otonom sürüş bölümlerinden ayrılan mühendislerin kurduğu Argo AI oldu. Ford tarafından satın alınan Argo AI için tam 1 milyar dolar ödeme yapıldı.

Şirket ayrıca, üniversitelerde yapay zeka alanında çalışma yapan akademisyenleri de işe almak için küçük servetler boyutunda maaşlar teklif ediyorlar. Bu yarışın ise uzun bir süre hızlanarak devam etmesi bekleniyor zira “yapay zeka çağı” henüz başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz