Techinside Google News
Techinside Google News

İlk çeyrekte gelir ve kârını artıran TSMC, 2. çeyrekten de umutlu!

Tayvanlı çip üreticisi TSMC, güçlü bir ilk çeyrek finansal raporu açıklayarak gelirlerini 18,8 ve kârını 7,1 milyar dolara taşıdığını duyurdu

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Tayvanlı TSMC, 31 Mart’ta sona eren 2024 ilk çeyrek finansal raporunu açıkladı. Gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %16,5 oranında artırarak 18,8 milyar dolara taşıyan firma, net karını ise %8,8 oranında artırarak 7,1 milyar dolara yükseltmeyi başardı. Firma ikinci çeyrekte de bu ivmenin sürmesini bekliyor.

Apple ile Nvidia’nın önemli tedarikçilerinden TSMC, yapay zekâ (AI) uygulamalarında kullanılan yarı iletkenlere yönelik talep dalgası nedeniyle son dönemde ciddi bir satış geliri artışı yaşıyor. İlk çeyrek raporunu açıklayan firma ikinci çeyrek satışlarının %30’a kadar artabileceğini tahmin ediyor. CEO C.C. Wei, şirketin ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında yaptığı açıklamada, “Neredeyse tüm yapay zekâ öncü firmaları günümüzde enerji verimli bilgi işlem gücü talebini karşılamak için TSMC ile birlikte çalışıyor” dedi ve ekledi: “Yapay zekâ ile ilgili veri merkezi talebi çok ama çok güçlü.”

- Advertisement -

Wei ayrıca geleneksel sunuculardan yapay zekâ sunucularına geçişin TSMC için “elverişli” bir iş alanı olduğunu da sözlerine ekledi. TSMC, COVID-19 salgını kaynaklı elektronik talebindeki daralmayı atlatmasına yardımcı olan ve şirketin hisselerini rekora taşıyan yapay zekâ dalgasından yararlanmış görünüyor. Firmanın net satış gelirlerinin %36’sı hala akıllı telefonlardan gelse de yüksek performanslı bilgi işlem gücü gerektiren sunucu bölümünden elde edilen gelirler ilk defa akıllı telefon segmentini geride bıraktı ve toplam gelirlerin %46’sını oluşturuyor.

İleriye bakıldığında, TSMC ikinci çeyrekteki işlerin sektör lideri 3 nanometre (nm) ve 5nm teknolojilerine yönelik güçlü taleple desteklenmesini beklediğini, ancak bu gücün akıllı telefonlara yönelik durgun taleple kısmen dengeleneceğini söyledi. Tayvanlı firma ayrıca geçen yılki 30,45 milyar dolara kıyasla bu yılki sermaye harcaması beklentisini 28 milyar ila 32 milyar dolar arasında tuttu ve bunun %70-80’inin ileri teknolojilere gideceğini söyledi.

TSMC yaptığı açıklamada, belirsizlik ortamının sürdüğüne de dikkat çekerek yatırımcıları şu sözlerle uyarmayı ihmal etmedi: “2024 yılına baktığımızda, tüketici güvenini ve son pazar talebini daha da etkileyebilecek makro ekonomi ve jeopolitik belirsizlikler devam ediyor.”

TSMC’nin Taipei’de listelenen hisseleri bu yıl şimdiye kadar %36 artış gösterdi. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Almanya da dahil olmak üzere yurtdışında yeni tesisler kurmak için milyarlarca dolar harcayan çip üreticisi, küresel üretim ayak izini genişletmenin “stratejik olarak önemli” olduğunu ve 2025’in ilk yarısında ABD’nin Arizona eyaletinde üretim yapma yolunda ilerlediğini söylüyor.

Şirket geçen hafta Arizona’da çip üretimi için planladığı yatırımı 25 milyar dolardan 65 milyar dolara çıkaracağını ve 2030 yılına kadar buraya üçüncü bir fabrikasyon tesisi ekleyeceğini duyurdu. TSMC ayrıca Ocak ayı sonlarında Japonya’da ilk çip fabrikasını açtı ve 20 milyar dolar yatırım yapma vaadinde bulundu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir