Indika ve Foxconn elektrikli araç girişimi başlatacak

Foxconn elektrikli araç
Foxconn elektrikli araç

Endonezyalı PT Indika Energy, Tayvan merkezli Foxconn ile elektrikli araç üretimi, piller ve enerji depolamaya 2 milyar dolarlık ortak yatırım yapmayı düşünüyor.

Birçok enerji şirketi gibi Indika da fosil yakıtların kullanımına son vermek için küresel bir baskının ortasında, işlerini kömürün ötesinde çeşitlendiriyor. Bu yılın başlarında Foxconn, Indika ve diğer üç kuruluş arasında Endonezya’da elektrikli araç ve pil üretimine toplu olarak 8 milyar dolar yatırım yapmak için bir mutabakat anlaşmasıyla bir ortaklık kuruldu.

Indika’nın grup CEO’su Azis Armand bir röportajda, Foxconn-Indika girişimi için bir fizibilite çalışmasının en geç bu yılın dördüncü çeyreğine kadar sonuçlanması gerektiğini söyledi. Azis, “Asıl ilgi alanı, nispeten düşük bir benimseme oranına sahip olan Endonezya’nın büyük iç pazarıdır. Ancak Vietnam ve Çin gibi ihracat pazarlarını dışlamıyoruz” dedi.

270 milyon nüfusa sahip Endonezya, 2030 yılına kadar, dönüştürülmüş olanlar da dahil olmak üzere 13 milyon elektrikli motosiklet ve 2.2 milyon elektrikli otomobilin yollarda olmasını hedefliyor.

Foxconn, Indika ortaklığı hakkında yorum talebine hemen yanıt vermedi. PT Kideco Jaya Agung birimi aracılığıyla Endonezya’nın en büyük üçüncü kömür üreticisi olan Indika, altın madenleri ve elektrikli otomobiller gibi kömür dışı işlerinden elde edilen geliri artırmaya odaklanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz