Influencer etkisi önemini yitiriyor

0

influencer-pazarlama

Dijital pazarlamada Influencer etkisi önemini yitirmeye başlıyor. Sosyal medya, blog ve vlog yoluyla önemli kitleleri etkisi altında bırakan kişi veya kişi grupları, dijital pazarlamada önemli bir yere sahip olsa da, tüketici tarafındaki güven oranının azalmaya başladığı ortaya çıktı.

Dijital pazarlamada Influencer güvenirliliği azalıyor

Blog ve sosyal medya üzerinden ciddi takipçi kitlesi ile pazarlama konusundaki direkt etkileşim kanallarından olan Influencer’ların tüketiciler arasındaki güven oranında düşüş yaşandığı ortaya çıktı.

influencer

Kanada merkezli Environics Communications, yaptığı bir anket ile ürün, servis ve markalara olan güvenilirlik oranını ölçümledi. Ortaya çıkan sonuçlar ise ilginç. Ortaya çıkan sonuçlara göre, bir ürünü gerçek olarak test edip deneyimleyebilmek en güvenilir yol olarak dikkat çekiyor. Word of mouth tavsiye yöntemi ise ikinci sırada yer alıyor.

influencer anket

Anket sonuçlarına göre en az güven veren pazarlama yöntemleri ise dijital reklamlar, marka ve şirketlerin sosyal medya paylaşımları. Buna ek olarak Influencer kategorisi altında yer alan kişi veya kişilerin paylaşımları oldu. Bu anketin bir diğer kriteri de geçen yıl ile kıyaslaması oldu. Blogger etkisi geçen yıla göre önemini yitirmiş durumda.

Bu haber de ilginizi çekebilir!

Apple, Çin’de veri merkezi açıyor!

Sosyal medyada etki alanı büyük olan kişilerin, bireysel hesaplarında yaptığı reklam içerikli paylaşımların etkisi ve güven seviyesinde düşüş yaratıyor.Başlıca sebeplerinden biri, direkt olarak reklam içeriği şeklinde paylaşılması.  Tüketicilerin bunu net bir şekilde görmesi ise güvenilirlik konusunda tereddütlere yol açmaya başladı.

Sosyal medya yapılan paylaşımlarda marka ve ürün etiketinin yer alması ise direkt olarak olumsuz izlenimlere yol açıyor. Paylaşımı yapan hesaplar için kritik önem taşıyan etiket sisteminin en ciddi handikapı ise takipçiler arasında yol açtığı güvensizlik ortamı. 

Ülkemizde de benzer şekilde kitleleri etkisi altına alıp, ürün yönlendirmeleri yapabilen kişilerin, sosyal medya paylaşımları altında etiketlerle ve yazılar ile çalıştıkları markaların site ve ürünlerine yönlendirme yapmakta.

Bu da takipçilerin “reklam kokan hareketler” yorumu yapmasına ve bu sebepten dolayı, takip ettikleri kişilere karşı güven sorunu yaşamalarına neden olmakta. 

Sizler ürün reklamları için hangi kanalları güvenilir buluyorsunuz?

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>