İngiliz ajanlar herkesi gözetliyor

0

londraİngiltere hükümetine bağlı olan Intelligence and Security Committee (ISC) adlı komitenin paylaştığı raporlara göre İngiliz vatandaşları uzun süredir takip edilip, fişleniyor. Veriler oldukça geniş veritabanlarına sahip olan yetkililerin sayısız kişinin bilgilerini sakladığını ve düzenli olarak takipte olduğunu gösteriyor. İşin ürkütücü tarafı ise bu süreçte yasaların tam anlamıyla gerçek bir koruma sağlayamayışı ve çok sayıda yasal boşluk bulunması.

İstihbarat ve güvenlik konusundaki çalışmaları takip etmekle yükümlü olan komitenin ortaya çıkardığı bu süreçte söylenenlere göre İngiliz ajanları fişleme yaparak, vatandaşların etnik kimlikleri, politik görüşleri, cinsel yönelimleri gibi pek çok kişisel veriyi ellerinin altında tutuyor. Komite kısa süre içerisinde çok daha güvenli ve kapsamlı bir yasa paketinin hazırlanması ve tüm açıkların kapatılması gerektiğini bildirirken, mevcut yasaların oldukça komplike, kaotik ve sıradan vatandaşların anlamasının imkansız olduğu bir yığından meydana geldiğini söylüyor.

Bu devasa veritabanlarının tam anlamıyla geçerli ve güvenlikli yasalarla kontrol edilmediği rapor ediliyor ve bu konunun şimdiye kadar parlementoya taşınmaması bir skandal olarak dillendiriliyor. Üstelik bazı yetkililerin izinleri olmamasına rağmen şahısların özel bilgilerini incelediği ve kişisel gizliliği ihlal ettiği belirtiliyor.

Ajanların filtreleme yöntemlerinin hedefinin sadece belli içerikleri takip ettiği ve çok daha küçük bir kısmının depolandığı bir akışa sahip olması hedeflense de, durumun hiç de böyle olmadığı not düşülmüş. Bir başka endişe verici durum ise, bahsi geçen İngiliz ajanlarının sadece ülkedeki değil, yurt dışındaki vatandaşların tüm kişisel verilerini de takip ediyor olabileceği üzerine kurulu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>