İngiltere Nvidia ile karşı karşıya geldi

0

İngiltere Nvidia

Arm şirketinin satın alınması konusunda İngiltere Nvidia ile karşı karşıya geldi. İngiltere yönetimi bu satın alımın yapılmamasını istiyor.

İngiltere Nvidia ile satın alımda anlaşabilecek mi?

İngiltere, ulusal güvenliğe yönelik potansiyel riskler nedeniyle Arm Ltd.’nin Nvidia Corp. tarafından devralınmasını engellemeyi düşünüyor.

Piyasa değerine göre en büyük ABD merkezli çip şirketi olan Nvidia, Cambridge merkezli Arm’ı Eylül ayında satın almak istiyor. Hatta Nvidia bu satın alım için 40 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını da duyurdu.

Nisan ayında İngiltere Kültür Bakanı Oliver Dowden, Rekabet ve Piyasalar Kurumu’ndan (CMA) anlaşmanın rekabete aykırı olarak kabul edilip edilemeyeceği konusunda bir rapor özeti hazırlamasını istedi. İngiltere ulusal güvenlik sorunlarını ön plana çıkararak bu birleşmeyi engellemek istiyor.

Bir Nvidia sözcüsü ise yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık hükümetiyle düzenleyici süreç üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Sorularını dört gözle bekliyoruz ve olabilecek sorunları çözmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

400 milyar dolarlık çip endüstrisinde en yaygın kullanılan standart ve tasarım setine sahip olan Arm, akıllı telefonlar başta olmak üzere birçok teknolojik cihazlara uygun altyapıya sahip. Bu nedenle İngiltere için kritik bir noktada yer alıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>