Techinside Google News
Techinside Google News

İnsan öldüren hacker dönemi mi başlıyor?

Hackerların bireysel saldırılar düzenleyen dolandırıcılardan, devlet kontrolündeki saldırılar düzenleyen ajanlara dönüşmesi yeni bir tehdidi gündeme getirdi.
- Advertisement -

_83290352_83290304Kuzey Kore’nin başkanı Kim Jong-un hakkında alaycı bir sinema filmi çektikleri için Kuzey Koreli hackerların Sony Pictures’a saldırması ve ağır maddi hasar bırakması sonrasında gözler dünyadaki hacker saldırılarına çevrilmişti.

Ancak son bir gelişme şimdi hackerların ne kadar ileri gidebileceği sorusunu gündeme getirdi.

Kuzey Kore’den kaçarak iltica eden yüksek seviyeli bir devlet görevlisi, Kim Jong-un’un, çok büyük bir hacker ordusu kurduğunu ve bu ordunun, insan ölümlerine sebep olabilecek dijital saldırılar da planladığını iddia etti.

Kuzey Kore’li bilim insanı Prof Kim Heung-Kwang’a göre, ülkede 6000 kişilik bir askeri hacker grubu eğitildi. Bu hackerların görevleri arasında batıdaki askeri ve sivil hedeflere dijital saldırılar düzenlemek bulunuyor. Hedefler arasında ise barajlar, fabrikalar ve nükleer santraller de bulunuyor. Prof Kim Heung-Kwang, askeri siber saldırı birimlerinin, önemli bir hedefin sistemlerine sızması halinde çok sayıda insanın hayatını kaybedebileceği müdahaleler gerçekleştirmelerinden endişe ediyor.

Daha önce de ABD’nin İran’ın nükleer tesislerindeki bilgisayarlara Stux.net isimli bir tojan yerleştirerek nükleer programı yıllar boyunca gizlice sabote ettiği ortaya çıkmıştı. Ancak Stux.net saldırıları sırasında tesislere ve insanlara zarar verecek patlamalar, iş kazası görünümündeki saldırılar düzenlenmediği de vurgulanmıştı.

Öyle görünüyor ki, artık ülkeler birbirlerine mermiyle, topla, uçakla, gemiyle, piyadelerle değil, hackerlarla saldırmaya başlayacak ve tansiyon böyle yükselmeye devam ederse korkarız ki yakında tarihin insan ölümüne neden olan ilk hacker saldırısı da gerçekleşecek.

Bu senaryonun hiçbir zaman gerçek olmayacağını umuyoruz.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

  1. İnternet fişini cektinmi akabinde 6000 hacker issiz kalır. Ayrıca bu kuzey Kore ile ilgili haberlere inanmayın. Amerika insanları kandırıyor her zaman olduğu gibi.. Sizene kuzey koreden adamlara neden karisiyorsunuz? Sömürge olmadıkları icinmi.. Yıllardır koreyle uğraşıyorlar..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir