Techinside Google News
Techinside Google News

Insider Türkiye nasıl kuruldu?

Insider Türkiye dünyanın en iyi yazılım şirketleri arasında yer alıyor. Ayrıca Türkiye’nin unicorn girişimleri arasında yer alıyor.
- Advertisement -

Girişimcilik ekosistemimizde unicorn girişimlerin sayısı her geçen gün arıyor. Ülkemizin unicorn girişimleri arasına girmeyi başaran son şirketlerden biri de Insider. Son yatırım turunda 121 milyon dolar yatırım ile 1 milyar değerlemeye ulaştı. Mayıs 2023’te Insider, QIA ve Esas Holding’den 105 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Insider Türkiye’nin ilk unicorn yazılım şirketi unvanını da kazandı. Insider 26 ülkede varlığını sürdürüyor. G2’ye göre Insider Dünyanın en iyi 6. yazılım şirketi unvanına sahip. Organik bir şekilde büyüme gösteren Arçelik/Beko, DeFacto, L’Oreal ve Teknosa gibi önemli markalarla çalışıyor.

Insider’ı bizim için değerli kılan ise 2012 yılında Türk mühendis ve yazılımcılar tarafından kurulması. Üniversite yıllarında ilk girişimcilik serüvenine başlayan Çilingir’in, exit ile sonuçlanan ilk girişiminden sonra ikincisi Insider olmuş. Insider ile Çilingir, kişiselleştirilmiş teknolojiler sunan bir yazılım şirketini ortaya çıkardı.

Insider Türkiye hikayesi

Hande Çilingir’in kariyer hayatı da oldukça dikkat çekici. Çilingir, Çin Shanghai Üniversitesi’nde yüksek lisansına devam ederken Fiba Holding’de çalıştı. Ayrıca Vestel ve PepsiCo gibi uluslararası şirketlerde görev aldı. Böylelikle Çilingir, Çin’deki eğitim hayatıyla akıcı bir Çin bilgisine de sahip.

2010 yılında Türkiye’ye gedönüş yapanri dönen Çilingir, yeni bir girişime atılmaya karar verdi. Ancak bu süreçte yalnız değildi. Üniversite döneminden arkadaşı Serhat Soyuerel de ona eşlik etti. Bu ikili ilk başta Fethiye’de bir dil okulu açtı.

Prestijli bir okul için zaman harcayan ikili, üç yıldan fazla bir süre içinde 40’dan fazla ülkeye seyahat ederek öğrenci kazanmaya çalıştı. Böylece kararlılıkları ile adım adım ilerleyen ikili tam üç yıl içerisinde dil okuluna yurtdışından gelen 3.800 kadar öğrenciyi kazandırabildi. Üç yıl süren dil okulu macerası, şirketi satmaları ile sona erdi.

İlk girişimin ardından Çilingir ve Soyuerel girişimcilik serüvenini sona erdirmedi. Özellikle 2012 yılında e-ticaret sitesi kurmak çok popüler bir girişimcilik olarak akıllarını çelen bir fikirdi. Ancak e-ticaret sitesi kurmak yerine Hande Çilingir, bambaşka bir fikir sundu. Bu fikir e-ticaret sitesi kuranların ihtiyacı olan bütün hizmetleri sağlayabilecekleri bir oluşum oldu. Dolayısıyla ‘Insider’ ortaya çıktı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir