Instagram filtrelerinin bazıları kaldırılacak

0

Instagram filtrelerinin bazılarının artırılmış gerçeklik desteğiyle estetik odaklı yenilikler sunuluyordu. Plastik cerrahi teşvik edici bu filtrelerin kaldırılacağı duyuruldu.

Estetik odaklı Instagram filtrelerinin kaldırılacağı açıklandı

Instagram, artırılmış gerçeklik destekli yeni filtreleriyle bir hayli beğeni toplamıştı. Bu filtrelerle kullanıcılar eğlenceli eklentiler kullanabilirken, yüz bölgesinde estetik filtreleri de uygulayabiliyorlar.

Örneğin kullanıcılar bu filtrelerle, gergin bir yüz veya istedikleri ölçülerde dudak dolguları uygulayabiliyorlardı. Ancak Instagram son aylarda izlediği ‘kullanıcı dostu’ politikalar nedeniyle, plastik cerrahiye özendirecek bu filtreleri kaldırma kararı aldı. Instagram sözcüsü, filtrelerin insanların için olumlu bir deneyim sunmasını istediklerini belirtti.

Yani Instagram’ın bu kararının arkasında, kullanıcıları üzecek veya kötü hissetmelerine neden olacak hiçbir şeyin kullanılmaması hedefi yer alıyor. Son yıllarda sosyal medya platformlarının kullanıcı psikolojisini olumsuz etkilemesi de bu karardaki ana etkenlerden biri.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>