Instagram hesabınızı bir kariyer silahına dönüştürün

0

Kariyer ve sosyal ağ denince akla gelen ilk platform kuşkusuz LinkedIn oluyor. Orada neler yapmanız ve yapmamanız gerektiği konusunda TechInside sayfalarında pek çok makaleyi ve rehberi bulabilirsiniz. Ancak çoğu profesyonelin gözden kaçırdığı bir başka kariyer silahı daha var; Instagram. Bugüne kadar onu sadece yemek fotoğrafları ve tatil yeri görüntüleri paylaşmaya yarayan bir ağ olarak görmüş olabilirsiniz.

Şimdi ise Instagram hesabınızda hem takipçi kitlenizi artırmak hem de bu ağdaki aktivitelerinizin profesyonel yaşantınıza olumlu etkilerini artırmak için kolları sıvama zamanı. Amra Beganovich ve Elma Beganovich tarafından kaleme alınan bir Fast Company makalesinde, fotoğraf paylaşarak kariyerinizde nasıl ilerleyebileceğiniz anlatılıyor. İşte yapmanız gerekenler:

Instagram’da kendi yerinizi bulun

İlk olarak, Instagram’ın kariyeriniz açısından doğru bir araç olup olmayacağına ve ilerlemenizde ne gibi roller oynayabileceğine karar vermelisiniz. Instagram sayesinde fayda sağlaması garanti olan bazı sektörler ve görevler var mutlaka; bir mutfak şefi veya bir tatil köyü gibi… Buna karşın, kariyerinizi görsel paylaşımlarla güçlendirebileceğiniz sürpriz yollar da bulunuyor.

Eğer grafik tasarımı, mimari, iç dekorasyon, pazarlama veya emlak gibi bir iş yapıyorsanız, yani kariyeriniz estetik kaygılar üzerinde dönüyorsa, Instagram sizin için büyük bir potansiyel taşıyor demektir. Öte yandan, IT danışmanlığı, mühendislik ve bankacılık gibi işlerde Instagram’ın önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa bu sektörler de fotoğraflarını paylaşmanın yanı sıra, kendi ağlarını güçlendirmek ve sektör liderleri ya da basın mensuplarıyla bir araya gelmek için Instagram’ı kullanıyor. Instagram’ı göz alıcı fotoğraflar paylaşmak için kullanmıyor olmanız, bu ağdan faydalanamayacağınız anlamına gelmiyor.

Ne paylaşmanız gerektiğini bilin

İkinci adımda, fotoğraf akışınıza giren birinin sizinle ilgili nasıl bir izlenim edinmesini istediğinize karar verin. Burada kişisel düzeyde bir izlenimden bahsetmiyoruz: Yöneticiler, İK yetkilileri veya patronlar sizin profilinize girdiğinde ne görmeli? Kariyerinize ilişkin ne kadar paylaşım yapıyorsunuz? Fikirleriniz, üzerinde çalıştığınız projeler ve hayatınıza ilişkin diğer detaylar ne oranda haber akışınızda yer alıyor? Unutmayın ki, fotoğraflarla dolu profil sayfanız açılır açılmaz ziyaret eden kişi sizinle ilgili bir görüşe sahip oluyor.

Örneğin finans sektöründe çalışıyorsanız, bu alandaki fikir liderlerinin söylemlerinden alıntılar içeren görseller paylaşıp, yenilikçi markaların fotoğrafını repost edebilirsiniz. Basında çıkan haberlerden derlemeler yapıp, kendi görüşlerinizi açıklama kısmına eklemeyi de ihmal etmeyin. Unutmayın ki akışta yer alan tüm fotoğraflarda sizin güler yüzünüz olmak zorunda değil. Tıpkı Facebook ve Twitter’da olduğu gibi, diğer insanların içeriklerini paylaşabilir ve görüşlerine yer verebilirsiniz.

Yorum yaparak irtibat kurun

Hedefinizdeki sektör hangisiyse, o konuda uzman olan insanlardan size fayda sağlayacak olanları takibe alın. Örneğin teknoloji alanında çalışıyorsanız, Google, Apple ya da Samsung gibi markaların Instagram hesaplarını takip ederek, gönderilerin altında devam eden tartışmalara katılın. Diğer kullanıcılarla etkileşim kurun. Yapılan yorumları tebrik etmeniz bile iyi bir başlangıç olabilir.

Ayrıca bu noktada Instagram’daki hashtag çılgınlığını da avantaja dönüştürebilirsiniz: Profesyonel anlamda ilgi duyduğunuz alanlarda etiket aramaları yapın ve çıkan sonuçlarda sık paylaşım yapan hesaplarla irtibat kurmaya çalışın. Bu şekilde paylaşılan fotoğraflar, size de ne yapmanız gerektiği hususunda fikir verecektir.

Instagram kariyer

Yaşam tarzına ilişkin fotoğraflar paylaşırken…

Instagram denince ilk akla gelen yemek paylaşımları veya mekan fotoğrafları olmadan olmaz. Her ne kadar bazı insanlar buna direnç gösterse de, yaşadığınız hayatla ilgili fotoğraflar da paylaşmanız profil bütünlüğü açısından önem taşıyor. Ama bu hayatın hangi kesimlerini Instagram’a taşıyacağınızı bilmelisiniz; kısa bir vapur gezisi mi size daha çok iletişim olanağı sağlar yoksa Cuma akşamı mesai sonrası gittiğiniz mekandaki görüntüler mi? Gittiğiniz yerlerde konum etiketi eklemeyi ihmal etmeyin ki aynı mekanda takılan kimler var, hangileri kariyerinize fayda sağlayabilir görme şansınız olsun.

Fotoğraflarınızı paylaşırken, hedef kitlenize sunmak istediğiniz hayat tarzını belirleme gücüne sahip olduğunuzu unutmayın. Müdürünüz ya da uzun zamandır girmek istediğiniz o şirketin patronu nelere ilgi duyuyor? Bunu düşünerek kendi akışınızı tepeden tırnağa düzenleyebilirsiniz.

Başka bir kullanıcıdan tanıtım isteyin

Shout-out olarak da bilinen bu yaklaşım, bir Instagram kullanıcısının başka bir kullanıcıyı profilinde bir gönderiyle etiketleyerek, ondan övgüyle bahsetmesini anlatıyor. Genelde fenomenlerin kullandığı bu yöntemi siz de kendi kitlenizi genişletmek ve özellikle profesyonel anlamda ilerleme kaydetmek için değerlendirebilirsiniz.

Takipçi kitlesi sizin hesabınıza yakın olan, ilgi alanları size benzeyen hesaplar bulup, onlara birer direkt mesaj göndererek hesabınızı tanıtmalarını rica edin. Elbette karşılığında aynısını onlar için yapacağınızı belirtin. Bu yöntemle ne kadar hızlı takipçi kazanacağınıza şaşıracaksınız.

Ne zaman durmanız gerektiğini bilin

Sosyal medyanın her alanında olduğu gibi burada da fazla emek harcayıp, çok az dönüş almak ihtimaller dahilinde. Burada yazılan tüm önerileri uygulasanız bile yüzde yüz garantili bir başarı elde edemeyebilirsiniz. Neyse ki sosyal medyanın iyi tarafı, tepkilerin anlık olarak gözlenebilmesi. Eğer bu ipuçları işinize yarayacaksa etkisini bir hafta içinde fark edeceksiniz. Bu sürede hesap hareketlerinizde (ya da kariyerinizde) bir kıpırdanma olmazsa bilin ki taktik değiştirmeniz ve belki de Instagram’ı sadece kedi köpek fotoğrafları paylaşmak için kullanmanız gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>