LinkedIn başarınızı ölçmenin 13 yolu

0

Teknolojinin hayatımızın her alanına girdiği bugünlerde sıradan bir insan tanışacağı kişilerin henüz elini sıkmadan isimlerini Google’da aratarak haklarında bilgi sahibi olabiliyor. Bu durum sanal markanızı, yani kim olduğunuzu ve sizi siz yapan özelliklerinizi dijital ortamda anlatmanızı çok önemli kılıyor.

Profesyonel yaşamda bunu yapabileceğiniz en iyi ortam ise elbette LinkedIn. Google’da isminiz aratıldığında en üst sıralarda yer aldığı için bu site çoğu zaman sizinle ilgili bilgi almak isteyenlerin ilk uğrak noktası oluyor ve insanlar sizin hazırladığınız “profil özetiniz” ile karşılaşıyorlar. Peki profil özetiniz kalitenizi anlatmanız için yeterli mi? Şu 13 soruya 1-5 arası puan vererek kendinize bir skor belirleyin ve sonucu için yazının sonuna göz atın:

1- Açılış cümlesi, ifade veya başlık sizi daha fazlasını öğrenmek için teşvik ediyor mu?

2- Profiliniz hakkınızdaki gerçek bilgileri yansıtıyor mu?

3- Kendi seviyenizdeki insanlardan farkınızı ortaya koyuyor mu?

4- İlgisini çekmeye çalıştığınız insanların ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte mi?

5- Yeterince ikna edici mi? İlginç bilgiler, sözler ve benzeri elementler barındırarak okuyucuyu sizin hakkınızda daha çok bilgi almaya teşvik ediyor mu?

6- Profesyonel özellikleriniz ve kişisel özellikleriniz (hobileriniz, hayat deneyimleriniz, ilgi alanlarınız) arasındaki oran 80-20 şeklinde mi?

7- Sadece yapmış olduğunuz şeyleri listelemenin dışına çıkarak nasıl değer yarattığınızı insanlara gösteriyor mu?

8- Sizi siz yapan kişilik özelliklerinizi sergiliyor mu?

9- Estetik olarak düzgün mü? Paragraflar arasında boşluklar ve özenli, etkileyici başlıklar var mı?

10- Bir çeşit “başkaları tarafından onaylanma” içeriyor mu (“İnsanlar şöyle olduğumu düşünür..” veya “Şu ödüllere layık görüldüm..” vb.)

11- Gramer ve noktalama hatalarından arınmış, özenlice yazılmış mı?

12- Özdeşleştirilmek istediğiniz anahtar kelimeleri içeriyor mu? (Bu özellikle internet üzerinde yapılacak aramalar için önemlidir.)

13- Vermek istediğiniz mesaj resimler, videolar, sunumlar ve dokümanlar ile destekleniyor mu? (LinkedIn bazı multimedya öğelerini profilinize yüklemenize izin veriyor.)

Eğer puanınız 60-65 arasındaysa profiliniz gayet güzel bir şekilde hazırlanmış demektir, tebrikler!

Eğer 60’ın altında aldıysanız profil özetinizi tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Eğer 40’ın altındaysanız en baştan başlamalısınız.

Yeni bir profil özeti oluşturduğunuzda şu üç kişiden geribildirim istemeyi unutmayın:

– hedef kitlenizdeki bir kişiden

– sizin başarınızı isteyen bir akıl hocası/koçtan

– sizi yakından tanıyan bir aile üyenizden veya yakın arkadaşlarınızdan birinden

Kaynak: http://www.forbes.com/sites/williamarruda/2014/09/28/13-ways-to-know-if-your-linkedin-summary-is-a-winner-or-a-snoozer/

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>