Silikon Vadisi’nde bir yıldız daha kaydı

0

Silikon Vadisi bugün eski Intel CEO’su Andy Grove’un yasını tutuyor. Esasen Grove’u sadece “Intel CEO’su” olarak anmak, teknoloji dünyasına 50 yıla yakın süredir yön veren, başarılarla dolu geçen bir iş hayatına haksızlık olabilir. Öyle ki, 2011 yılında hayata veda eden bir diğer idol, Steve Jobs dahi sık sık Grove’un akıl hocalığına başvuruyordu. Özellikle kanserle mücadele ettiği son döneminde, kendisi de bir kanser gazisi olan Grove ve Jobs arasında fikir alışverişleri iş dünyasının dışına taşarak, hayata dair sohbetlere kadar uzanmıştı.

Gordon Moore ve Robert Noyce tarafından 1968 yılında kurulan Intel’in bir numaralı çalışanı olarak işe başlayan ve kuruluşundan bugüne sadece Intel’e değil, tüm Silikon Vadisi’ne vizyonuyla yön veren Andry Grove, 1987 yılından 1998’e kadar şirketin CEO’luk görevini üstlendi. Intel’in hafıza yongalarını ikinci plana atıp, mikro işlemci üretimine odaklanmasını o sağladı.

Bugün 30 yaşın üstünde olup, 1990’lı yıllarda bilgisayarla tanışmış olanlar için yeri ayrı olan 386 ve Pentium işlemciler Grove liderliğinde piyasaya sürüldü. Donanım pazarının altın çağını yaşadığı bu süreçte, Andy Grove şirketin yıllık gelirlerinin 1,9 milyar dolardan 26 milyar dolara yükselmesini sağladı.

Andy Grove: Silikon Vadisi’nin büyük öğretmeni

Vefat haberi sonrası teknoloji dünyasının liderleri Andry Grove için taziyelerini sosyal medya üzerinden paylaşmayı ihmal etmedi. Bill Gates, Grove’u 20. yüzyılın en büyük iş liderlerinden biri olarak anlatırken, Tim Cook ise merhumun vatanseverlik yönüne övgü dolu sözler sarfetti.

Budapeşte doğumlu olan ve Nazi işgalinden kaçarak 1956 yılında ABD’ye göç eden Andy Grove, Kimya Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra doktorasını 1963 yılında Kaliforniya Üniversitesi’nde yaptı. Yalnızca Paranoidler Ayakta Kalır adıyla Türkçeye çevrilen kitabı, iş hayatında kılavuzluğa ihtiyaç duyanlar için önemli bir kaynaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>