Techinside Google News
Techinside Google News

Intel Core 11 işlemciler ölüyor

Intel, kalan Core 11 yongaları için kullanım ömrü sonu bildirimleri yayınladı. İntel'in kararı, mobil yonga setlerinin birçoğunu etkiliyor.
- Advertisement -

Intel, kalan Tiger Lake yongaları için kullanım ömrü sonu bildirimleri yayınladı. Intel‘in kararı, mobil yonga setlerinin birçoğunun yanı sıra Core i3-1115G4, Core i5-1130G7 ve Core i7-1165G7 gibi işlemcileri etkiliyor. Bu yılın başlarında Intel, geri kalanı bu son partiye dahil edilmiş gibi görünen diğer 11. nesil Core yongalarını da durdurdu.

Intel’in Tiger Lake’i, şirketin üçüncü 10nm yongasıydı ve bunu daha gelişmiş 12. ve 13. nesil Core yongaları izledi. Intel yöneticileri ayrıca dört yıl içinde beş yeni işlem teknolojisini piyasaya sürme taahhüdünde bulundular . Intel , Intel yöneticilerinin 2022’nin sonunda “hazır” olduğunu söylediği Meteor Lake’i piyasaya sürmenin eşiğinde . Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu çipin özel yapay zeka mantığını içereceğini söyledi.

Intel kan kaybediyor

Intel’in ürün değişikliği bildirimleri (PCN’ler), kesin nihai sevkiyatların 29 Aralık’ta sona ermesiyle birlikte, 27 Ekim’de nihai bir sonlandırma siparişi tarihi öngörüyor.

Bu, 2024’e kadar 11. nesil Core dizüstü bilgisayarların sevkiyatını göreceğiniz anlamına gelse de henüz kesin bir şey değil. Bunun yerine, muhtemelen Prime Day 2023’te (henüz resmi olarak duyurulmadı, ancak genellikle yaz aylarında gerçekleşir) satışa çıkacak 11. nesil donanım aramaya başlanılabilir. 11. nesil dizüstü bilgisayarların tatillerde, özellikle de Blac Friday türü etkinliklerde en çok satan ürün olma olasılığı daha da yüksek .

 İçinde Tiger Lake yongaları bulunan dizüstü bilgisayarlar, en yeni PCI Express Gen 4, Wi-Fi 6E ve Thunderbolt 4’ü içerir; bunların tümü, günümüzün son teknoloji dizüstü bilgisayarlarında görülen tüm teknolojilerdir. Tek fark, biraz daha yavaş tümleşik GPU’lar ve bellek ile günümüzün en hızlı dizüstü bilgisayarları kadar ölçülmeyecek performans olacaktır. Fakat cazip indirim imkanlarıyla alınma imkanı yakalanabilirse fiyat-performans noktasında çok iyi bir seçenek de olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir