Techinside Google News
Techinside Google News

Intel ikiye bölündü!

Pat Gelsinger, Intel'i 2030 yılına kadar dünyanın en büyük ikinci çip üreticisi haline getirmek istiyor ve bu, x86 devinin geleneksel olarak rakip olarak gördüğü işletmelere hizmet etmek anlamına geliyor.

Kaliforniya’daki Foundry Direct Connect Intel etkinliğinde şunları söyledi: “Dünyanın dökümhanesi olmak istiyoruz. Eğer geniş ölçekte Batılı dökümhane olacaksak, buna kimin katılacağını ayırt edemeyiz.

Gelsinger, bunu gerçekleştirmek için, Intel markası altında iki bağımsız organizasyon oluşturmak üzere çip mağazasını ortadan bölüyor. Yeniden yapılanma ve yeniden markalamanın bir parçası olarak Intel Foundry Hizmetleri, çip üreticisinin teknoloji geliştirme, tedarik zincirleri, üretim ve paketleme hizmetlerini IFS adı altında kapsayacak şekilde genişletilecek.

- Advertisement -

Bu arada Intel’in Ürün bölümü, çabalarını; istemci, masaüstü ve ağ kitinin geliştirilmesi ve lisanslanması üzerinde yoğunlaştıracak. Aslında bu Intel ürünleri kolu, daha önce olduğundan daha çok, hatasız bir çip üreticisi gibi çalışacak.

IFS başkanı Stu Pann, bu kuruluşların yasal olarak farklı olacaklarını ve gizliliği sağlamak için minimum örtüşmeyle kendi personellerine ve süreçlerine sahip olacaklarını açıkladı.

Bu konuda çok disiplinliyiz. İki ayrı satış gücümüz var. İki ayrı ERP sistemi kuruyoruz. İki ayrı tüzel kişiliğin ana hatlarını çiziyoruz.” dedi. “Intel Foundry, Ürün gruplarıyla piyasa koşullarına uygun işlemler yapacaktır.

Ürün grubu da diğer müşterilerle aynı şekilde kapasite koridorları olarak adlandırdığı fab tahsislerden yararlanacak. Kendisi, Intel Ürünlerinin muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl boyunca Intel’in işlerinin büyük kısmını yönlendireceğini itiraf etti.

Belki daha da önemlisi, Foundry, dahili veya harici olmalarına bakılmaksızın tüm müşterilerinin gizliliğini sıkı bir şekilde koruyacaktır. Intel’in üretimden sorumlu başkan yardımcısı Keyvan Esfarjani, “Bu, dökümhanelerde başarılı olmak için gerekenlerin merkezinde yer alıyor.” dedi.

Intel’in Dökümhane ve Ürün bölümlerini ayırmaya yönelik yasal çerçeveleri mevcut olsa da strateji halihazırda Intel’in Arm ile olan ortaklığıyla hayata geçiyor.

Arm, fikri mülkiyetini Chipzilla’nın süreç düğümlerinde kullanıma sunmak için çalışıyor. Örneğin Faraday her iki teknolojiyi de kullanan çipleri zaten duyuruyor.

Ortaklığın alışılmışın dışındaki doğası, Pann’a sahneye katılan Arm CEO’su Rene Haas’ın da gözünden kaçmadı ve bu birleşmeyi “tuhaf yatak arkadaşları” olarak tanımladı.

Gelsinger, Arm’ın yanı sıra Cadence, Ansys, Siemens ve Synopsys gibi çip tasarım şirketleriyle olan stratejik ortaklıklarından bahsetti ve 18A süreç düğümünde çip oluşturmak için Microsoft’la bir sözleşme imzaladı. Özel silikon alanında nispeten yeni olan Microsoft, Gelsigner’ın tutkusu açısından buzdağının yalnızca görünen kısmı.

Ancak Intel bu yeniden yapılanma yoluyla her türlü çıkar çatışmasını önlemeye çalışırken Gelsinger, krallığın anahtarlarını bırakmaya ve dökümhane işini bağımsız bir kuruluş olarak ayırmaya hazır görünmüyor.

Bununla birlikte, Intel’in programlanabilir çözümler grubunun geçen yılki yan ürünü, Intel Foundry’nin daha köklü hale gelmesiyle aynı şeyin gerçekleşebileceğini öne sürüyor.

Intel yeni süreç teknolojisi için rota çiziyor

Tabii ki, Nvidia veya AMD gibi büyük çip satıcılarını cezbetmek için öncelikle riske değecek bir süreç ve paketleme teknolojisine sahip olunması gerekiyor.

Intel, ASML’nin High-NA EUV litografi ekipmanı kullanılarak ilk kez üretilecek olan 14A adlı 18A işlem düğümünün halefini tanıttı. Bu amaçla, yol haritasına göre 2025 ile 2027 yılları arasında kullanıma sunulması gereken yeni nesil süreç teknolojisini tanıttı. Düğümler arasında Intel 14A adlı yayınlanmamış 18A süreç düğümünün halefi yer alıyor ve bu düğüm ilk kez kullanılacak.

Aslında teknolojiye dayalı iki süreç düğümü var: 14A ve muhtemelen daha sonra gelecek olan 14A-E adı verilen geliştirilmiş bir sürüm. Süreç küçültülmesine ek olarak çip üreticisi, 18A düğümünün performans açısından optimize edilmiş bir versiyonunu da (tahmin edilebileceği gibi 18A-P olarak adlandırılmış) ve Intel 3-E ve Intel 3-PT dahil olmak üzere eski süreç düğümlerinin geliştirilmiş sürümlerini piyasaya sürmeyi planlıyor. 

İkincisi, 3D paketleme kullanan uygulamalar için silikonlu VIA’larla tasarlanmış, performansı optimize edilmiş bir süreç düğümü. Intel, bu teknolojiyi Clearwater Forest adlı yeni nesil çok çekirdekli CPU kodu üzerinde çalıştırmayı planlıyor.

Çip hakkında henüz pek bir şey bilmiyoruz, ancak Intel 18A üzerine kurulu CPU döşemelerini Intel 3 tabanlı bir taşıyıcı döşemenin üzerine istifleyeceğini biliyoruz.

Intel, küresel olarak dağıtılan ve sürdürülebilir fabrikalarla birlikte bu süreç teknolojisinin Gelsinger’in “sistem dökümhanesi” olarak adlandırdığı şeyin temelini oluşturacağına inanıyor.

Fikir, çip üreticisinin TSMC gibi üretim ve paketleme hizmetlerinden daha fazlasını sunacağı gibi görünüyor. Bunun yerine, dahili ve harici kaynaklı fikri mülkiyeti kullanarak daha karmaşık heterojen chiplet tasarımlarını desteklemek için başka katma değer sağlama sözü verecek.

Hala bekliyorum

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, IFS Direct Connect’teki görünümü sırasında Pat Gelsinger’a herhangi bir CHIPS fonu sürprizi sunmadı ancak ikinci bir CHIPS tasarısının söz konusu olmadığını söyledi.

Gelsinger, şirketin dökümhanelerini 2021’de fason üretime açacağını ilk duyurduğundan bu yana çip üreticisi, ABD ve Avrupa’da 100 milyar dolardan fazla değerde çip fabrikası kurmayı taahhüt etti.

Bu çalışmaların çoğu, ABD ve AB CHIPS Yasa Tasarıları kapsamındaki önemli hükümet sübvansiyonlarına dayanıyor. Ancak Global Foundry’nin Pazartesi günü verdiği 1,5 milyar dolarlık ödüle ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun Çarşamba günkü açılış konuşmasında sanal olarak görünmesine rağmen Intel hâlâ pastadan kendi dilimini bekliyor.

Yine de beklemeye değebilir. Intel, fabrika projelerine ayrılan 39 milyar dolardan 10 milyar dolara kadar sübvansiyon alabilir. Bu sayı daha yüksek de olabilir.

İyi tarafından bakıldığında ufukta daha da fazla finansman olabilir. İkinci bir CHIPS tasarısı olasılığı sorulduğunda Raimondo bu fikri reddetmedi. 

CHIPS nakit parası gibi umut verici bir ihtimal olsa da, ilk faturanın dağıtılma hızı veya eksikliği, Intel’in fabrika yapısında zaten sorunlara neden oldu. Bu ayın başlarında Intel’in, zayıf yarı iletken pazarı ve CHIPS Yasası sübvansiyon nakit alımındaki gecikmeler nedeniyle Ohio dökümhanesi projesini 2026’ya ertelediği bildirilmişti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir