Intel ve MediaTek birleşti: 5G’li yeni nesil bilgisayarlar geliyor!

0

Intel bilgisayarlar

Intel tarafından üretilen bilgisayarlar ile MediaTek modemleri bir araya gelmek üzere. 5G teknolojisine sahip olan bu modemler, ABD’li yarı iletken üreticisinin yeni nesil bilgisayarlarını bağlantı konusunda hızlandıracak.

Google kullanıcılara ödeme yapacak

Intel imzalı bilgisayarlar 5G teknolojisi ile tanışmaya çok yakın

Bu iki firma, 5G 5700 isimli modemin geliştirilmesi ve tescillenmesi adına büyük bir adım attı. MediaTek tarafından yapılan ilgili açıklamada bu projenin planlanan vakitte hayata geçirildiği ve bu modemin üretimi için gerekli olan iş görüşmelerinin tamamlandığı bildirildi.

Buna ek olarak Intel de kullanıcıların 5G deneyimi ile buluşması için çalışmalara devam ediyor. 1968 yılında kurulan yarı iletken üreticisi, sistem entegrasyonu ve kontrol mekanizması gibi konularda kullanıcı deneyiminin en üst seviyede olmasını istiyor.

Bu amacına ulaşmak adına optimizasyon çalışmalarını başlatan Intel, gerektiği takdirde orijinal malzeme üreticilerini de destekleyeceğini, mühendislik desteği sağlayacağını ve onlara yetki vereceğini belirtti. Intel’de hem genel müdürlük görevini üstlenen hem de başkan yardımcısı olan Chris Walker, bu konu hakkında şunları söyledi:

Intel bilgisayarlar

“Başarılı bir ortaklık icraat ile ölçülür. Bu çeyrekte başlayacak olan ve müşteri örnekleme yöntemi eşliğinde MediaTek ile kendisine emek verdiğimiz 5G modem projemizin hızlı ilerleyişini görmek için heyecanlıyız.”

“5G teknolojisi bağlantı, hesaplama ve iletişim yöntemlerimizi geliştirmek için Intel’in bilgisayar sektörünün bir parçası olan 4G / LTE teknolojilerindeki liderliğinden esinlenilerek hazırlandı. Intel, bu teknolojinin getirdiği yetkinlikleri dünyanın en iyi bilgisayarlarında geliştirmeye kararlı.”

5G teknolojisi

MediaTek Başkanı Joe Chen: “Doğal bir uzantı!”

Bu açıklamaları memnuniyetle karşılayan MediaTek de bir açıklama yaptı. MediaTek Başkanı Joe Chen, Intel ile kurulan ortaklığı 5G teknolojilerinin oldukça etkili olduğu mobil pazarın doğal bir uzantısı olarak tanımladı.

Chen, bu ortaklığın MediaTek açısından harika bir fırsat olduğunu düşünüyor. Zira Chen’e göre MediaTek’in PC pazarına girme şansı bu ortaklığa bağlı. Deneyimli yönetici, Intel’in PC alanında sahip olduğu engin uzmanlık ile MediaTek tarafından üretilen 5G modem teknolojisinin dizüstü bilgisayar deneyimini yeniden tanımlayacağını ve bu birlikteliğin tüketicilere en iyi 5G deneyimi sunacağını düşünyor.

Bilindiği üzere bu iki şirket Intel’in istemci ekipmanları için optimize edilmiş olan M.2 modüllerinin geliştirilmesi adına Fibocom isimli proje üzerinde çalışıyor. Fibocom, operatör sertifikasına ve ruhsatlandırma mevzuatına ilişkin destek verecek. Buna ek olarak M.2 modülünün üretimi, satımı ve dağıtımı da bu projenin sorumluluğunda olacak. Bu iki firmanin ilk bilgisayarı 2021 yılının ilk günlerinde piyasaya sürülecek.

Bu ortaklık hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>