Intel otomobil üreticileri için çip üretmek istiyor

0

Intel otomobil

Intel sektörde yaşanan çip sorununa çözüm sunmayı planlıyor. Bu amaçla Intel otomobil üreticileri için çip üretebilir.

Intel otomobil üreticileri için destek verecek

Intel, GM gibi dev şirketlerin üretimlerini iptal etmesine neden olan küresel yarı iletken sorunuyla mücadele etmek istiyor. Intel CEO’su Pat Gelsinger Reuters’a verdiği demeçte, otomobil üreticilerinin kendi dökümhanelerinde çiplerini üretmeleri için silikon tasarlayan firmalarla görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Her şey planlandığı şekilde giderse, 6 ila 9 ay içinde üretmeye başlamak olduğunu söyledi. Gelsinger, bunlardan bazılarının 3 veya 4 yıllık fabrika yapımı gerektirmeden gerçekleşebileceğini belirtti. Bu plan, Intel’in geçen ay diğer çip tasarımcılarına silikon üretmek için duyurduğu 20 milyar dolarlık yatırımdan ayrı bir yere sahip.

Gelsinger, Beyaz Saray’ın yarı iletken kıtlığını tartışmak için düzenlediği toplantı kapsamında Biden yönetimiyle de bir araya geldi. ABD’de bu konuda 50 milyar dolarlık bir kaynak ayırılabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>