Techinside Google News
Techinside Google News

Intel, Snapdragon X Elite’e Lunar Lake ile cevap veriyor: çıkış tarihi ve detaylar

Intel, merakla beklenen Lunar Lake dizüstü bilgisayar işlemcilerinin çıkış tarihini açıkladı.
- Advertisement -

Intel, merakla beklenen Lunar Lake dizüstü bilgisayar işlemcilerinin çıkış tarihini açıkladı. Yeni X86 işlemciler, 2024’ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek ve Copilot Plus PC ile uyumlu olacak. Microsoft, Copilot Plus PC’ler için Qualcomm’un Snapdragon X Elite ve Plus çiplerini kullanan Surface donanımlarını tanıtırken, Intel de neredeyse aynı zaman diliminde Copilot Plus PC ile uyumlu olacak Lunar Lake dizüstü bilgisayar işlemcilerinin çıkış tarihini duyurdu.

Intel’e göre, Lunar Lake işlemcileri Snapdragon X Elite’e kıyasla 1,4 kat daha hızlı performans sergileyebilecek. Firma, Lunar Lake’in yüzde 40’a varan daha fazla yapay zeka performansı sunacağını ve pil ömrü ile güç verimliliğinde de çok güçlü olacağını iddia ediyor. Lunar Lake, Qualcomm’un çiplerinden yüzde 20 ve AMD’nin Ryzen 7 7840U’sundan yüzde 30 daha az enerji tüketecek.

Çıkış tarihi ve ek özellikler

Lunar Lake ailesi 2024’ün üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül) piyasaya sürülecek. Yapay zeka destekli masaüstü bilgisayarlar için yeni nesil Arrow Lake işlemcileri ise dördüncü çeyrekte gelecek. Intel, Computex 2024 ve Intel Tech Tour’da daha fazla ayrıntı paylaşacak.

Teknik detaylar

Lunar Lake, chiplet mimarisi kullanan ve yapay zeka iş yüklerini hızlandırmak için entegre bir NPU (Neural Processing Unit) içeren ilk çip olarak dikkat çekiyor. Bu yeni seride, Lion Cove mikro çekirdek mimarisini kullanan performans çekirdekleri (P-cores) ve Skymont mikro mimarisine sahip verimlilik çekirdekleri (E-cores) yer alacak. Amiral gemisi Lunar Lake, dört P-çekirdeği ve dört E-çekirdeği (4+4) yapılandırmasını kullanacak.

Chipletteki CPU karosunun üretiminin TSMC N3B bantlarında olacağı belirtiliyor. Lunar Lake ile birlikte, düşük güç adasında (LPI) iki kat işlem gücü sunulacak olan iki düşük güçlü çekirdek bulunacak. Bu çekirdekler, sistem boşta kaldığında veya küçük işlemlerde enerji tasarrufunu maksimize etmeye yardımcı olacak.

Yapay zeka ve GPU performansı

Lunar Lake, yapay zeka performansında belirleyici faktör olan NPU biriminde 45TOPS performans sağlayacak. Bu, Snapdragon X Elite işlemcileri ile eşleşirken Meteor Lake’e göre 4 katlık bir artış anlamına geliyor. Copilot Plus PC için en az 40 TOPS’luk yapay zeka performansı şart koşulduğu için, Lunar Lake kullanan dizüstüler bu uyumluluğa sahip olacak.

GPU tarafında ise Lunar Lake, yeni nesil Battlemage ekran kartlarında kullanılacak Xe2 mimarisini içeren yeni entegre GPU’ya sahip olacak. Bu iGPU, Meteor Lake’in iGPU’sunda bulunmayan Intel Xe Matrix eXtensions (XMX) desteğini içerecek. Intel, yeni Xe2 iGPU’sunun 60 TOPS’a kadar yapay zeka performansı sunacağını ve mevcut nesil yongalara göre 3,15 kat kazanç sağlayacağını belirtiyor. Böylece, Lunar Lake 100+ TOPS toplam yapay zeka performansına sahip olacak.

Intel, Xe2 GPU’nun mevcut nesil iGPU’dan 1,5 kat daha fazla oyun performansı sunduğunu iddia ediyor. Lunar Lake CPU’nun Ryzen 7 7840U ve Snapdragon X Elite’den daha hızlı olduğunu da belirtiyor, ancak bunu destekleyecek somut bir kanıt sunmuyor.

Intel, Lunar Lake işlemcilerinin 20’den fazla dizüstü bilgisayar üreticisi tarafından 80’den fazla yeni dizüstü bilgisayar modelinde yer alacağını ve bu yılın sonuna kadar 40 milyon AI PC işlemcisi sevk edeceğini de açıkladı.

Lunar Lake ile Intel, hem performans hem de enerji verimliliği konusunda önemli bir adım atarak pazarda güçlü bir rekabet yaratmayı hedefliyor. 2024’ün üçüncü çeyreğinde çıkacak olan bu yeni işlemciler, Copilot Plus PC ile uyumlulukları ve yapay zeka performansları ile dikkat çekecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir